Ölü sayısı 900’ü aştı

İsrail askerleri, Gazze kentini çevreleme harekatını sürdürürlerken, ordu da bugünkü çatışmalarda 40 militanın öldürüldüğünü ya da yaralandığını bildirdi. 

İsrail ordusunun akşam saatlerinde Gazze kentinin sınır yakınındaki mahallesi Secaiye’de ve bölgenin kuzeyindeki Cebaliye’de evlere açtığı topçu ateşinde 5 Filistinli’nin daha yaşamlarını yitirdikleri öğrenildi. 

İsrail ordusunun bugün verdiği rakamla benzer biçimde Filistinli kaynaklar da ölenlerin sayısının 40’a yaklaştığını belirtirlerken, yine ölenlerin çoğunun kadınlar ve çocuk olduğunu kaydettiler. 

İsrail hava kuvvetlerine bağlı uçaklar ayrıca, Gazze kentinde Kültür Bakanlığı binasını da vurdular. 

Görgü tanıklarına göre bombardımanlar, 3 saatlik ateşkes süresince de durmadı. 

İsrail askerlerinin sabah saat 02.00 sularında Gazze kentinin Tel El Hava mahallesinin varoşları sayılabilecek Şeyh Eclin ve kentin kuzeyindeki Sudaniye bölgelerinde Filistinli militanlarla girdiği çatışmalar toplam 14 kişinin ölümüne neden olurken, ordunun daha içlere doğru girme yolundaki niyetlerinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Yine de askerlerin çatışmalar sonrası çekildiği de belirtildi. 

Bu bölgede ölenler arasında, Tel El Hava mahallesinde bombardımana uğrayan bir evde, 2 kardeş, 1 bebek ile 1 genç de bulunuyor. 

Filistinli sağlık ekiplerinin verdiği bilgiye göre, Halk Direniş Komiteleri’nin askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugayları’nın liderlerinden birinin evinin bombalanmasıyla, annesi, 1 oğlu ile hamile eşi de yaşamlarını yitirdiler. 

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cebaliye ve Beyt Lahya’da da bombardımanlar ve ölümler durmadı. Beyt Lahya’da bir cami yakınında vurulan bir evde, yaşları 12 ila 16 arasında değişen çocuk yaştaki 6 Filistinli öldü. 

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’un Abasan ve Kuza’a bölgelerinin yoğun ateş altında kaldığı belirtilirken, Han Yunus’taki Nasır Hastanesi yetkililerinin, yaralılar için uluslararası kuruluşlardan yardım istedikleri belirtiliyor.      

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here