‘İlişkilerin bozulması bir felaket olur’

Gazetenin, AB’nin kuruluşunun 50. yıl dönümü nedeniyle hazırladığı geniş analizinde Türkiye-AB ilişkileri de değerlendirildi.


Analizde, “Türkiye’nin Avrupa kulübüne ilk adaylık başvurusu yapan ülkeler arasında bulunduğu” hatırlatılarak, “Ankara’nın 1963 yılında üyeliğe uygun bulunduğu, ancak 1990’larda doğu Avrupalıların Türkiye’yi geçerek, Birliğe üye olmayı başardıkları” belirtildi.
“AB’nin bu gecikmeye gerekçe olarak Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini yerine getirmesinin beklendiğini gösterdiği” ifade edilen yazıda, “AK Parti iktidarının göreve gelmesinden bu yana geçmişteki laik iktidarlardan daha büyük bir reformcu olduğunu ortaya koyduğu ve pek çok reformun gerçekleştirildiği” kaydedildi.


“Ancak buna rağmen AB-Türkiye ilişkilerinde maalesef pek çok şeyin yokuş aşağı gitmekte olduğu” belirtilen yazıda, “buna neden olan unsurların başında reformlardaki yavaşlamanın geldiği” görüşü savunuldu.


“Türkiye’nin bazı üye ülkelerce ortaya konulan imtiyazlı ortaklık ve benzeri önerileri şiddetle reddettiğini de” yazan Economist, “AB’yi Birlik ile en büyük ve önemli komşusu arasındaki ilişkilerin bozulmasının sonucunun felaket olacağı” konusunda uyardı. 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.