İlk Kadın Piskopos Seçildi

ABD’nin Ohio Eyaleti Columbos Kenti’nde toplanan Angilikan Kilisesi’nin dünya liderleri, ABD’li kadın Katharine Jefferts Schori’yi Piskoposluğa atadı. 52 yaşındaki Schori, 100 milyon civarında taraftarı bulunan Kilise’nin seçilmiş ilk kadın Piskoposu olarak ilan edildi.

Geçtiğimiz Pazar günü Columbos’da, 10 gün sürecek bir dini konferans için toplanan Dünya Angilikan Kilisesi liderleri arasında, ABD ve Kanadalı kimi papazların yanı sıra, ABD Piskoposu’nun eşcinsel olmasından duyulan rahatsızlık had safhaya ulaşmıştı.

Özellikle Afrikalı ve Latin dünyasının dinî liderleri kilisede eşcinselliğe izin verilmesine karşı çıkıyorlardı. Hırıstiyan din adamlarına göre, kadın Piskopos seçilmesi hem eşcinsel sorununa bir “By-Pass” olarak çare olmuş, öte yandan Angilikan Hıristiyanlığın aslında moderniteye dönük bir yüze sahip olduğu mesajını vermişti.

Eşcinsel Başpiskopos’u bulunan Angilikan Kilisesi’nde kimi savlara göre, İsa Peygamber’in bile bu yönde cinsel eğilimleri bulunuyordu.

Bu tartışmaların alevlendiği Dünya Angilikan Liderler Toplantısı’nda seçilen Schorı’nin iyi derecede İspanyolca konuşması, ABD’deki Hispanik-Latin göçmenlerle olumlu ilintide bulunması da, kızgın Latin kiliselere “uzatılan bir zeytin dalı” olarak yorum gördü.

“Eşcinsellik”, “Zenci kölelik” gibi konularda tarihsel özür metniyle sonlanması beklenen kiliselerin bu küresel toplantısı, 21 Haziran’a dek sürecek.

İLGİLİ HABER: Ruhani liderler eşcinselliği tartışacak

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + seventeen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.