İlk tepki Çelik’ten…

Hüseyin Çelik, “Hükümetin ilgili birimleri Gezi Parkı’ndaki eylemlere devam kararını değerlendirecektir. Masum bir olaydan yola çıkarak meydanları yangın yerine çevirmek, kamu mallarına zarar vermek hiç bir demokratik hakla izah edilemez. Birileri arıza çıkarabilir. Bunlara takılmayacağız. Bu saatten sonra eylemleri sürdürmek işin tadını kaçırmaktır, durumu marjinalleştirmektir.” dedi.

İşte Hüseyin Çelik’in konuşmasından satır başları:

Gezi Parkı meselesiyle ilgili olan olaylarda medyada havai fişekler bir bombalama şekli gbi gösteriliyor. Başkaları da bundan nemalanmaya çalışıyor. Mesela turizm sektöründe rakip olan ülkeler bunu kullanıyorlar. İspanyol televizyon kanalları bu tarz görüntülere sıkça yer veriyorlar. Kendi saadetini başkalarının felaketlerinde arayanların amacı bellidir.

AB ülkelerindeki büyüme 0 ve 0’ın altındayken Türkiye yüzde 3 büyümüştür. Selçuk ve Osmanlı da dahil olmak üzere Mayıs 2013 tarihi, milettimizin altın çağı olmuştur. İsrail tarihinde ilk kez özür dilemiştir. Çözüm süreci ile ilgili PKK silahlı unsurlarını sınır dışına çekmiştir. Türkiye, IMF borcunu sıfırlamış, borç verecek konuma gelmiştir. Devletin borçlanma faizi, tarihinde bir ilke imza atarak yüzde 4,67’ye düşmüştür. Bunları sıraladığımızda ortaya şöyle bir durum ortaya çıkıyor: Türkiye bölgesinin yıldızı haline gelmiştir.

Uluslararası ve ulusal düzeyde Türkiye büyük bir kalkınma yaşarken, aktif bir dış politika yürütürken sanırım bu birilerini çok rahatsız etmiştir.

ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Sandıkta hezimete uğrayanalar farklı yöntemler deneyebilirler fakat biz, milletimizin kararlılığıyla bunların üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Mesele yeşile saygı meslesiyse mesaj alınmıştır. Bu saatten sonra bunun devamı işi uzatmaktır ve olayı marjinelleştirir.

Bunun ötesinde çok fazla şey söylemek istemem. Başbakan’la yaptığım toplantıdan sonra şunu açıkladım: Siz madem tepkinizi koymak istediniz. Bu bütün dünya ve Türkiye tarafından anlaşıldı. Haklıyken haksız duruma düşmek istenilmiyorsa buna bir son verilmelidir. Mesela ağaç, mesele yeşil meselesinin dışına çıkmıştır.

SUYUN ÜSTÜNE YAZI YAZMAKTIR

Yeşili bol projelere imza atan bir ülkenin Başbakan’ına ‘çevre düşmanı’ yakıştırmasını yapmak suyun üstüne yazı yazmaktır.

Sanatçılarla ve Taksim Platformu üyeleriyle görüşüldü. Türkiye’deki tansiyonu yükseltmemek adına televizyonlarda yer alan görüntülere çok dikkat edilmesini Başbakan’dan özellikle rica ettiler.

Hiçbir şiddeti normal karşılamıyoruz. Eğer polis kanunların kendisine koyduğu sınırların dışına çıkarsa suç işlemiş olur.

GEREKEN NEYSE O YAPILIR

AB düzenlemelerinde polisin müdahale seçenekleri bellidir. Cop kullanır, su sıkar, boyalı su sıkar, biber gazı kullanır. Ama polis, gözünün içine biber gazı sıkmak, biber gazını yere atmak yerine insanların başına atmak gibi eylemlerde usulsüzlük yapmış olur ve onlar için gereken neyse o yapılır.

Kırıp dökenlerin de yaptıkları yanlarına kalmayacaktır. Görüntüler teker teker inceleniyor.

Bunu yapanları çiçekle karşılamamız beklenemez. Kimse özgürlük telep ederken diğerlerinin özgürlüklerini engelleme hakkı yoktur.

CHP’DEN KARA SAYGI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı’nda eyleme devam yönünde alınan karara herkesin saygı duymasını istedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eylemcilere yönelik ‘Evinize dönün’ çağrısını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Çağrı yapabilirler, onu da demokratik bir talep olarak görmemiz gerekiyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı gençlere, ‘evinize dönün’ diyor. Gençlerin de bazı talepleri var. Hangi gerekçe ile eyleme devam edeceklerini bilmiyoruz. Onlara da saygı göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ve yardımcıları Swiss Otel’de yabancı gazetecilerle bir araya geldi. Türk gazetecilerin alınmadığı toplantıda yabancı basın mensuplarına polis müdahalesini anlatan kısa film izletildi. Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı’ndaki eylemleri değerlendirdi. Parktaki göstericilerin eyleme devam yönünde aldığı kararı yorumlayan Kılıçdaroğlu, “Gezi Parkı’ndakiler nasıl bir karar alırsa ona hepimizin saygı duyması gerekir. Biz de saygı duyacağız. Gençler oturup eyleme onlar karar verdiler. Tartışıyorlar bildiğim kadarıyla. Tartışmaların sonucunda nasıl karar aldılarsa bir demokraside olması gereken kurala uyarak, onların kararlarına saygı göstereceğiz.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + 18 =