Londra İş Bankası’nda TBCCI etkinliği

Türkiye İş Bank London’un City’deki merkez şubesinde dün akşam (7 Mart akşamı) yapılan yemekli geceye TBCCI üyeleri, yeni katılımcılar, iş ve finans dünyası ile basın temsilcileri katıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçilik Müsteşarı Güçlü Cem Işık, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye ve Birleşik Krallık’ın (BK) ekonomiden siyasete hayatın her alanında köklü işbirliği olduğunu söyledi.

Dünya sorunlarına ilişkin her iki ülkenin benzer yaklaşımı olduğunu vurgulayan Müsteşar, iki ülkeyi daha parlak bir gelecek beklediğini belirtti.

TBCCI’ın çalışmalarını öven Müsteşar, TBCCI’ın her iki ülkenin karşılıklı yatırımlarla iş hacmini genişletilmesinde ciddi bir işlevi olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye İş Bank London’un direktörü Hasan Candan da ev sahipliği yapmaktan memnun olduklarını belirterek, katılımcıların fırsat ve sinerji yaratmak için biraraya geldiği İş Bankası’nın doğru bir çatı olduğunu söyledi.

TBCCI Yönetim Kurulu Başkanı Emma Edhem de Türkiye İş Bankası’nı tanıtarak başladığı konuşmasında İş Bankası’nın Türkiye’nin en geniş ‘network”, şube ve ATM’ye sahip banka olduğunu belirtti. Bankanın yatırımlarıyla Avrupa’nın 3’ncü büyük cam üreticisi Şişe Cam gibi pek çok şirketi kontrol ettiğini de belirten Edhem, bankaya gece için teşekkür etti.

Edhem, Türkiye ve BK arasındaki 2005 yılı ekonomik istatistiklerini de şöyle aktardı:

“BK, 21 milyar dolar ile Türkiye’nin ikinci büyük yabancı yatırımcısı konumunda. Türkiye’nin de BK’deki yatırımları 1 milyar doları buldu. Türkiye’deki BK kökenli şirketlerin sayısı 2bin 894, BK’den giden turist sayısı 2.5 milyon ve Türkiye’de ev alanların sayısı ise 36 bin dolayında. BK’den Türkiye’ye ticaret ise 5.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’den ihracat bir önceki yıla kıyasla yüzde 3 artarak 10.2 milyar dolara ulaştı.”

“Geçen yıl Birleşik Krallık genelde ihracatı düşmesine karşın Türkiye’ye satışlardaki artış oranının yüzde 2.4’den 2.7’ye çıkması ilişkilerdeki gelişimin göstergesidir” diyen Edhem, “Türkiye’den BK’ye satışlardaki artış oranı da yüzde 6.3’den 7.3’e çıkmıştır. Türkiye ve BK’nin ticari ilişkileri 90 farklı üründe ve artış grafiği ile sürmesi sevindirici ve iyi bir haber…”

FOTOĞRAFLAR: Etkinliğe ev sahipliği yapan İş Bankası Londra Müdürü Hasan Candan (soldan ikinci), TBCCI Başkanı Emma Edhem (sol başta), Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkanı İşadamı Cafer Mahiroğlu (sağ başta), Büyükelçilik Müsteşarı Cem Işık ve eşi Sevla Işık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.