Londra’da Cumhuriyet coşkusu

Londra’da Cumhuriyet coşkusu

0
PAYLAŞ

MİHRİŞAH SAFA / LONDRA – Cumhuriyet’in 89’uncu yılı, Londra’da da coşkuyla kutlandı. Büyükelçilik rezidansında Büyükelçi Ünal Çeviköz ve eşi Emel Çeviköz’ün ev sahipliğindeki davete 700’ü aşkın Türk ve yabancı konuk katılırken, kırmızı ışıklar ve yanan meşalelerle elçilik rezidansı büyük ilgi uyandırdı.

Gecenin sonunda, Büyükelçi Çeviköz’ün tarihi piyanonun başına geçip çaldığı ve konukların da bir ağızdan katıldığı “Memleketim” ve “Gökler Bulutlu Efem” şarkıları, geceye damgasını vurdu.

Büyükelçi Ünal Çeviköz, eşi Emel Çeviköz,Elçi Müsteşar Fatih Ulusoy ve Londra Silahlı Kuvvetler Ataşesi Deniz Kurmay Albay Erdal Ergun ile eşi Hülya Ergun’ün konukları karşıladığı gecede önce yabancı konuklar ağırlandı. Londra’daki yabancı misyon temsilcileri, diplomatlar, işadamları, politikacılarının büyük ilgi gösterdiği davette, birçok ülkenin büyükelçisi konuklar arasında yer aldı.

Türk mutfağının leziz yiyeceklerinin ikram edildiği gecede, Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok ve eşi Arzu Demirok, KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı ve eşi İhsan Tuncalı, Barones Meral Hüssein-Ece, Haringey Belediyesi meclis üyesi Nilgün Canver, NATO’da görev yapan Türk subayları, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Timur Doğruyol, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konsey Başkanı Ahmet Baştürk , işadamı Şevket Sabancı, sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcilerinden oluşan kalabalık bir grup katıldı. Geçtiğimiz ay Good Food Channel’de yayınlanan “Turkish Delight” adlı Türk yemekleriyle ilgili ülkemizde çekilen 10 bölümlük belgesel programı sunan ünlü aşçı Allegra McEvedy ile program prodüktörleri de konuklar arasındaydı.

Gecenin sürpriz konuğu ise Harrods mağazasının eski sahibi ve İngiliz Premier Lig takımlarından Fulham kulubünün sahibi Muhammed Al Fayed oldu. İlk kez Cumhuriyet Bayramı davetine katılan Al Fayed, Türkiye Cumhuriyetinin en büyük bayramını kutlamaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Al Fayed, 1997 yılında Paris’teki trafik kazasında Prenses Diana ile birlikte hayatını kaybeden Dodi El Fayed’İn de babası.

Dört saate yakın süren davet boyunca, Büyükelçi Çeviköz ve eşi , davetlileri tek tek karşılayarak, sohbet etti, yakından ilgilendi. Davet sonunda Büyükelçi Ünal Çeviköz, elçiliğin tarihi piyanosunun başına geçerek, konuklara mini bir konser verdi. Daha önce de Adnan Şenses ile yine cumhuriyet resepsiyonunda düet yapan Büyükelçi Çeviköz, bu sefer “Memleketim” ve “Dağlar Bulutlu Efem” parçalarını seslendirdi. Konuklar da koro halinde büyükelçinin nağmelerine katıldı. Konuklar arasında bulunan Malatyalı türkücü Nusret Gümüşboğa da büyükelçiye eşlik etti. Çeviköz, mini konseri ardından davetlilerden büyük alkış aldı.

BİR CEVAP BIRAK

19 − 17 =