Mart’ta cari açık yaklaşık 40 kat artarak 4 milyar 923 milyon dolara çıktı

Türkiye’nin cari işlemler açığı Mart ayında, geçen yılın aynı dönemindeki 120 milyon dolardan, bu yıl 4 milyar 923 milyon dolara yükseldi.

Türkiye’nin cari işlemler açığı Mart ayında, geçen yılın aynı dönemindeki 120 milyon dolardan, bu yıl 4 milyar 923 milyon dolara yükseldi. Dış ticaret açığı ise önceki yılın aynı ayına göre 3 milyar 551 milyon dolar artarak 4 milyar 289 milyon dolara ulaştı. İktisatçı Mustafa Sönmez, rakamları “Mart’ta ihracattan ve turizm başta hizmetlerden döviz girişinin azalmasıyla, cari açık 4 milyar doları geçti, ilk 3 ayın açığı 7,7 milyar dolara yaklaştı. İlk çeyrekte 6 milyar dolar sermaye çıkışı oldu ve rezervler 16,5 milyar dolar azaldı. Açığı frenlemek için ithalat kısıtlanıyor” diye değerlendirdi.

Merkez Bankası’nın verilerine göre, “Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler fazlası, 1 milyar 463 milyon dolara geriledi. Buna göre, “Bu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3 milyar 551 milyon dolar artarak 4 milyar 289 milyon dolara ulaşması, hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin 918 milyon dolar azalarak 735 milyon dolara gerilemesi ve geçen yılın aynı ayında 131 milyon dolar net giriş gözlemlenen ikincil gelir dengesi kaleminde bu ay 197 milyon dolar net çıkış gerçekleşmesi” etkili oldu.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Mart ayında 3.93 milyar dolar fazla vermişken, bu ayda 1.16 milyar dolar açık verdi.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 529 milyon dolar azalarak 514 milyon dolara geriledi.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 9 milyon dolar azalarak 1 milyar 49 milyon dolara indi.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 14 milyon dolar azalarak 796 milyon dolara geriledi.

Portföy yatırımlarında 5 milyar 498 milyon dolar net çıkış oldu; buna göre, yurt dışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 1 milyar 63 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 2 milyar 118 milyon dolar net satış yaptı.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, diğer sektörler 81 milyon dolar net geri ödeme yaptı.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 644 milyon dolar ve yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları 2 milyar 565 milyon dolar azaldı.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar, genel hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 460 milyon dolar, 109 milyon dolar ve 3 milyon dolar net geri ödeme yaptı.

Resmi rezervler 16 milyar 589 milyon dolar azaldı.

“AÇIĞI FRENLEMEK İÇİN İTHALAT KISITLANIYOR”
İktisatçı Mustafa Sönmez açıklana cari açık verilerini Twitter hesabından “İktisatçı Mustafa Sönmez, rakamları “Mart’ta ihracattan ve turizm başta hizmetlerden döviz girişinin azalmasıyla, cari açık 4 milyar doları geçti, ilk 3 ayın açığı 7,7 milyar dolara yaklaştı. İlk çeyrekte 6 milyar dolar sermaye çıkışı oldu ve rezervler 16,5 milyar dolar azaldı. Açığı frenlemek için ithalat kısıtlanıyor” diye değerlendirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.