Meclis’te siyah örtülü protesto

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, içtüzük değişikliğini kürsüye siyah örtü örterek protesto etti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulunda konuşma yaptığı kürsüyü, siyah bir örtüyle kapattı. 
 • Genel Kurulda, TBMM İçtüzük değişiklik teklifinin görüşmeleri devam ediyor.

  CHP Grubu adına konuşma yapmak için kürsüye gelen Özel, getirdiği çantadan siyah bir örtü çıkararak, kürsüye geçirdi. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, “Konuşmanın yapılacağı mikrofonu kapatmayalım, muhalefetin sesini kısmayalım.” dedi.

  Kürsüden ayrıldıktan sonra bu siyah örtünün fiziken kaldırılacağını ifade eden Özel, yapılan İçtüzük değişikliğinin Meclis tarihinde, kürsüye “kara örtü, leke örttüğünü” savundu. Özel, CHP iktidarında, bu kısıtlamaları geri alan, muhalefetin denetim olanağını artıran teklife kendilerinin imza atacağını söyledi.

  Özel, 15 Temmuz’da, FETÖ’nün darbe girişiminin olduğu gece, “Parlamenter sistem, uzlaşma kültürü güçlendi” denildiğini anımsatarak, uzlaşıyı sığınağa bırakmamak gerektiğini belirtti.

  Demokrasinin, konuşmanın, özgürlüklerin, darbelerin panzehiri olduğunu ifade eden Özel, İçtüzük değişikliğinin mimarının da FETÖ’cü çıkması halinde kimsenin şaşırmaması gerektiğini savundu. Özel, bu değişikliğin ancak FETÖ’yü, darbecileri, kaba kuvvetle iktidarı tutmak isteyenleri sevindireceğini söyledi. 

  Bütün dünyada içtüzük değişikliklerinin muhalefet partilerinin talebiyle yapıldığını, bunun, iktidarın onuru, gururu olduğunu belirten Özel, özgüveni yüksek iktidarın, bolca konuşulmasını istediğini kaydetti. Özel, “kaptıkaçtı İçtüzükle sözün kısıtlandığı günün demokrasi tarihine ‘kara’ olarak geçeceğini” ileri sürdü.

  Özel, muhalefete muhalefet etmenin kitaplarında yer almadığını dile getirerek, “Bir muhalefet partisi, kendi gerçekliğinden kopup milletle arasındaki akdi unutup, iktidar refleksleri gösteriyorsa, kedi buradaysa ciğer nerede, ciğer burdaysa kedi nerede? Muhalefetsen, muhalefetin sesini kısmaya nasıl kalkarsın, iktidarsan ‘Hangi bakanlar sende’ derler. Muhalefetseniz muhalefet gibi davranın iktidarsanız iktidar gibi eleştirilirsiniz. Sansürün kaldırılışının yıl dönümünde bu siyah örtüyü bir kez daha üzerinize sallamak boynumuzun borcudur.” değerlendirmesinde bulundu.

  Özel’in konuşmasından sonra kavaslar kürsüdeki örtüyü kaldırdı. 
  TBMM Başkanvekili Aydın, parlamentonun, içtüzüğün teamüllerinin bulunduğunu, bu tür materyallerin kürsüye taşınmasının doğru olmadığını kaydetti. Aydın, Meclisin çalışma usul ve esaslarına dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.