Meral Akşener listede yok

Milliyetçi Hareket Partisi’nde aday listesi netleşti. Listedeki en büyük sürpriz Meral Akşener’in aday gösterilmemesi oldu.

CHP’DE DE LİSTE NETLEŞTİ

CHP’de milletvekili aday listesi netleştirildiCHP’de milletvekili aday listesi netleştirildi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 1 Kasım seçimlerinde yarışacak milletvekillerinin isimlerini açıkladı.
Listedeki en büyük sürpriz eski Meclis Başkanvekili Meral Akşener oldu. 7 Haziran seçimlerinde İstanbul 3’üncü bölgeden 1’inci sıra adayı olan Meral Akşener liste dışı kaldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Başkanlığı seçiminde Akşener’in isminin öne çıkması nedeniyle tepki göstermişti. Aday olmayacağını açıklayan eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu da listede yok.

TÜRKEŞ’İN YERİNE HABERAL

Liste dışı kalan isimlerin arasında geçici hükümette yer aldığı için MHP’den ihraç edilen Tuğrul Türkeş de var. Türkeş’in yerini Erkan Haberal aldı.

BAHÇELİ OSMANİYE’DEN, İHSANOĞLU İSTANBUL’DAN ADAY

MHP Lideri Bahçeli yine Osmaniye’den aday oldu. Aday olup olmayacağı merakla beklenen Ekmeleddin İhsanoğlu ise yine İstanbul adayı olarak listede yer buldu. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da yine Uşak’tan aday gösterildi.

CHP’DE DURUM

CHP PM toplantısı sona erdi. Toplantıda, MYK tarafından belirlenen milletvekili aday listesi oylandı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yine İzmir’den aday olduğu listede 2 genel başkan yardımcısı yer almadı. Eski Genel Başkan Deniz Baykal Antalya ikinci sıradan, Muharrem İnce de Yalova birinci sıradan tekrar aday gösterildi.

PM, akşam saatlerinde yapılan Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) ardından toplandı. Saat 03.30’a kadar süren toplantıda, MYK tarafından belirlenen milletvekili aday listesi netleştirildi.
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yine İzmir ikinci bölge ikinci sıradan aday olduğu listede, 2 MYK üyesi yer almadı.

Eski Genel Başkan Deniz Baykal ile Muharrem İnce de yerini koruyan milletvekillerinden. Baykal, Antalya ikinci sıradan, İnce ise Yalova birinci sıradan tekrar aday gösterildi.

7 Haziran seçimlerine İstanbul 3. Bölge 7. sıradan giren ve milletvekili seçilen Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik bu kez aday gösterilmedi. Özçelik’in sırasına, 9. sırada yer alan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu kaydırıldı.

Daha önce aday gösterilmeyen Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu da İstanbul 3. Bölgeden aday oldu.

PM’de diğer bir sürpriz Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ismi üzerinde yaşandı. CHP’den istifa eden İhsan Özkes’in yerine, sıra kaydırılarak Akkaya listeye girdi. Yakup Akkaya, İstanbul 1. Bölge 11. sıradan aday gösterildi. Akkaya da 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmemişti.

CHP MYK’dan milletvekili adayı gösterilmeyen diğer isim ise Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş.

RTÜK ÜYELİĞİNDEN İSTİFA EDEN ÖZTUNÇ DA LİSTEDE

CHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçilen ve bu adaylık için bu görevinden istifa eden Ali Öztunç ise Kahramanmaraş birinci sıradan milletvekili adayı oldu. CHP, 7 Haziran seçimlerinde bu iki ilde milletvekili çıkaramamıştı.

Türkiye’nin Duşanbe Büyükelçiği’nden istifa eden eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, CHP’nin Ardahan milletvekili adayı olarak listeye girdi.

İLGEZDİ YİNE ADAY

İstanbul 1. Bölgede Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey yer aldı. Bu bölgede ikinci sıra ise hakkındaki iddialar nedeniyle tartışma konusu olan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin eşi Gamze Akkuş İlgezdi’nin oldu. İlgezdi, 7 Haziran seçimlerindeki yerini korudu.

Önceki seçimde Tokat’tan birinci sıradan milletvekili seçilen Orhan Düzgün’ün yerine ise eski il başkanı Kadim Durmaz’ın aday gösterildiği belirtildi.

Partinin Gaziantep birinci sıra adayı CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Akif Ekici oldu. Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, yeni listede 4. sıradan aday gösterildi.

UMUT ORAN VE KORAY ÇALIŞKAN LİSTEYE GİREMEDİ

7 Haziran seçimlerinde aday gösterilmeyen eski milletvekili Umut Oran yine listede yer almadı. Eski milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdal Aksünger de listede yer bulamadı. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeliğinden istifa ederek aday olan Doç. Dr. Koray Çalışkan da listeye giremedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here