Metin Göktepe’yi anıyoruz

Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen iki tutuklunun cenaze törenlerini izlemek üzere gittiği Alibeyköy’de gözaltına alınan ve ardından ölü olarak bulunan gazeteci Metin Göktepe, ailesi, mesai arkadaşları ve sevenleri tarafından bir kez daha anılacak.


8 Ocak 1996’da, Evrensel gazetesi muhabiriyken öldürülen Göktepe için gazetede ve Atışalanı Kemer Mezarlığı’ndaki kabri başında tören düzenlenecek.


METİN GÖKTEPE NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?


Metin Göktepe, Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen Rıza Boydaş ve Orhan Özen’in cenaze törenlerini izlemek üzere, polisin kimseyi sınırları içine sokmadığı Alibeyköy’e girmek istemiş, gazeteci olduğunu söylediği sırada da gözaltına alınmıştı.


Toplam bin 52 kişinin gözaltında tutulduğu Eyüp Spor Salonu’na götürülen Göktepe, görgü tanıklarının ifadesine göre gazeteci olduğu için “özel muamele” görmüştü.


Ertesi gün ölü olarak bulunan Göktepe için İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar, “sandalyeden düşerek öldü”, İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan ise “Sandalyeden değil, duvardan düşerek öldü” şeklinde açıklama yapmıştı.


Olay ve ölüm tutanağı düzenleyen Eyüp Cumhuriyet Savcısı Erol Canözkan tutanağa, Göktepe’nin serbest bırakıldıktan sonra Eyüp’te bir çay bahçesinde fenalaşarak öldüğünü yazarken İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanlığı, “Metin Göktepe gözaltında polisler tarafından dövülerek öldürülmüştür” şeklinde düzenlediği raporu 16 Ocak 1996’da açıkladı.


İstanbul’da başlayan ardından Aydın’a ve son olarak Afyon’a alınan Göktepe davası, 49 sanık polisle başladı.


18 Ekim 1996’da Aydın’da yapılan ilk duruşmaya sanıklar katılmadı ve duruşma ertelendi.
Sanık polisler Saffet Hızarcı, Fedai Korkmaz, Burhan Koç, Murat Polat, İlhan Sarıoğlu, Selçuk Bayraktar, Metin Kuşat, Tuncay Uzun, Fikret Kayacan, Seydi Battal Köse, Şuayip Mutluer’in dosyası diğerlerinden ayrıldı. Mahkeme Köse, Hızarcı, Bayraktaroğlu, Sarıoğlu, Mutluer hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi.


Göktepe’nin öldürülüşünden yaklaşık 3.5 yıl sonra, 6 Mayıs 1999’da sanık polisler Murat Polat, Şuayip Mutluer, Saffet Hızarcı, Fedai Korkmaz, Metin Kuşak ve Seydi Battal Köse 7’şer yıl, 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.


Daha sonra Seydi Battal Köse’nin cezası 1 yıl 8 aya düşürüldü. Ayrıca 375 bin lira para ve 5 ay memuriyetten men cezası verildi.


Metin Göktepe davası, “mahkumiyet kararı çıkan ilk gazeteci cinayeti” oldu.


İSMİNE ÖDÜL VERİLİYOR


Göktepe, öldürülüşünün ardından, ismine verilen gazetecilik ödülleriyle de yaşatılıyor. “Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri” adıyla her yıl başarılı bulunan gazetecilere ödüller veriliyor. Ödüller, Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da düzenlenen bir törenle sahiplerini buluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here