‘Moğol’ haberine savunma istendi

Alınan bilgiye göre, televizyon kanallarında 20 ve 21 Ocakta ana haber bültenlerinde, Moğolistan’ın nüfusunun giderek azaldığı ve 6 kadına 1 erkek düştüğü, bunun için de “Türkiye’den 20 bin erkek istendiği” yönünde haberlere yer verildi.

MOĞOL ÖĞRENCİ BİRLİĞİNDEN ŞİKAYET DİLEKÇESİ

Haberin televizyon kanallarının ana haber bültenlerinde yayınlanması üzerine, Moğol Öğrenci Birliği Başkanlığı tarafından RTÜK’e şikayet dilekçesi iletildi.

Dilekçede, Birleşmiş Milletler verilerine dayanılarak, Moğolistan’da 6 kadına 1 erkek düştüğünün resmi rakamlara göre doğru olmadığı, kadın nüfusunun erkek nüfusuna oranının 100’e 99.4 olduğu bildirildi.

Üst Kurul, bunun üzerine, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyon Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun’un 4. maddesinin (l) bendinde yer alan, “haberlerin yayınlanmasında tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine bağlı olunması, özgürce kanaat oluşumunun engellenmemesi” hükmünün ihlal edildiği gerekçesiyle haberi yayınlayan ATV Avrupa’nın uyarılmasını, Show TV, ATV, Star TV, Flash TV ve Cine 5’ten ise savunma istenmesini kararlaştırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 1 =