Moon niye geldi?

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un dün adaya gelişi tam da Türkçemizdeki “Bayram değil, seyran değil eniştem beni niye öptü” deyimine çok benziyor.

Eğer Cumhurbaşkanı Talat bizlere doğruları aktarıyorsa ve gelişmeler Rum Basınında yazıldığı gibi değilse, son 42 yıldır süren Kıbrıs görüşmelerinde de elle tutulur bir ilerleme yok.

Görüşmeyi sürdüren liderlerin üzerinde tartışmasız ve soru işaretsiz mutabakata vardıkları bir anlaşma da yok.
Bırakın bütünlüklü bir anlaşmayı, parçalı bir mutabakat bile yok.

Bu durumda geriye, BM Genel Sekreteri Moon’un adayı ziyaret etmesinin gerekçesinin “Cumhurbaşkanı Talat’a destek vermek ve müzakerelere devam etmesini garanti altına almak” olduğu kalıyor.

Ocak ayı ortalarında “Dönüşümlü Başkanlık”, Başkan ve Başkan yardımcısının seçilmesinde uygulanacak “Çapraz Oylama”, Kıbrıslı Türk ve Rum başkanın görev yapacağı “Yılların Sayısı” ve toplumların Bakanlar Kuruluna ve Federal kurumsal organlara katılımlarına ilişkin “Oran” ile karar alınması yönteminde Başkan ve Başkan Yardımcısının “Veto” haklarıyla ilgili yürütme yetkileri konularında uzlaşma olduğu Rum Basınında yer almıştı.

Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri gene Rum Basınında yer alan haberlerde belirtildiği gibi Cumhurbaşkanı Talat gerek FIR hattı (Flight Information Region – Uçuş Bilgilendirme Bölgesi), gerek Kıbrıs Türk Devleti’nin iç sularının denetimini ve gerekse de Kıbrıs Türk Devleti’nin Dış İlişkiler yetkilerini Federal Devlete bırakmış ise, büyük bir olasılıkla Genel Sekreter Ban Ki Moon bu gün yapacağı ortak açıklamada, bu konuları “Uzlaşma” ve “Büyük Başarı” vurgulaması ile adadaki iki halka ve dünyaya duyuracak.
Açıklamasında büyük bir olasılıkla müzakerelerin çok yapıcı gittiği, Güç ve Yönetim konusundaki pürüzlerin aşıldığı, İki liderin çok iyi anlaştığı ve bu nedenle de Barış’a büyük katkı koydukları, Kıbrıs sorununun geçmişte olmadığı kadar çözüme yaklaştığından bahsedecek.
Rum ve Avrupa basını da, “Ban’ın ziyareti Türk tarafında yumuşama yarattı ve çıkmaza doğru ilerlemekte olan Barış Müzakereleri yapıcı bir yola girdi” mealinde başlıklar veya tanımlamalar ile okuyucularına duyuracak.
Ban Ki Moon’un “Hakem olmayacak, Kısıtlayıcı Takvimler istenmeyecek, BM görüşmelere müdahale etmeyecek ve masaya da bir Plan koymayacak” tanımlamaları ile “Hristofyas, Talat ile çok iyi anlaşıyor, birlikte barış sürecine büyük katkılar koyuyorlar” sözleri de, daha başından beri adaya gelişine karşı çıkmış olan Hristofyas’ı çok memnun edecek ve büyük keyifle kendisini yarın Larnaka’dan yolcu edecek.

Moon bu ziyareti ile hem Talat’a destek vermiş olacak, hem müzakerelerin devamını garanti atına alacak, hem de yerel kamu oyunda yapılan tüm anketlerin gösterdiği gibi Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda da müzakerelerin bırakıldığı yerden devamını teminat altına almış olacak.
Ban Ki Moon’un kendisine yürekten verdiği bu destek ile Cumhurbaşkanı Talat da büyük bir olasılıkla bu hafta içinde adaylığını büyük bir zafer edasıyla ve görkemli bir şölen ile ilan edecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale daha adaylar bile kesinleşmeden en üst düzeyden başladı. Sıra Avrupa Birliğinde ve ABD’de.
Hayırlısı!

Prof. Dr. Ata ATUN
http://www.ataatun.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.