Mısır’da ordudan stratejik hamle

Mısır Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el Sisi, ülkede uzlaşma sağlanması için 48 saat süre vermişti. Sisi bugün Kahire’de askeri bir törene katıldı.

Mısır’da ülkede uzlaşma sağlanması için verdiği sürenin dolmasına saatler kala, taraflar pozisyonlarını güçlendirmek için stratejik adımlar atıyor.

Televizyon aracılığıyla 45 dakika halka seslenen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, “meşru” bir lider olduğunu ve “meşruiyetini” korumak için canını vermeye hazır olduğunu söyledi.

“Bazı hatalar yaptım, fardındayım” diyen Cumhurbaşkanı Mursi, ülkesindeki siyasi krizden Mübarek döneminden kalma isimleri ve dış mihrakları sorumlu tuttu.

MURSİ: BOYUN EĞMEYECEĞİM
Televizyondaki konuşması öncesi Mursi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada da ordunun ültimatomunu geri çekmesini istedi. Mursi, ‘İçten ve dıştan hiçbir kuvvetin baskısına boyun eğmeyeceğim” dedi.

‘YA İSTİFA YA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA’
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin bu açıklamalarının ardından Mısır ordusundan iki stratejik hamle geldi. Mısır’da devletin sesi olarak bilinen “El Ahram” gazetesi, bugün saat 17.00’ye kadar siyasi bir uzlaşma sağlanmaması halinde, Mursi’nin önünde iki yol bulunduğunu yazdı: “Mursi ya istifa edecek ya da görevden uzaklaştırılacak.”

Gazetenin haberinde Mısır ordusunun yol haritasına göre, Mursi görevden uzaklaştırıldıktan sonra 3 üyeden oluşan bir Cumhurbaşkanlığı Konseyi oluşturulacak ve Konsey’in liderliğini de Anayasa Yüksek Mahkemesi başkanı üstlenecek.

Mısır ordusunun yol haritasında, askeri bir liderin başkanlığını yürüteceği bir geçiş (uzlaşı) hükümetinin kurulması da öngörülüyor. Geçiş dönemi ise 9 ile 12 aylık bir süreyi kapsıyor. Bu dönemde yeni bir anayasa taslağı hazırlanarak, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önünün açılması hedefleniyor.

ORDUDAN ‘EL AHRAM’A YALANLAMA
Ancak “El Ahram” gazetesinin haberi, Mısır ordusundan bir kaynak tarafından yalanlandı. Askeri kaynak, bugün saat 17:00’ye kadar bir uzlaşı sağlanmaması halinde, ordunun yol haritasının siyasi krize neden olan tarafların yöneticilerini bir araya getirmek olacağını söyledi.

Askeri yetkili, siyasi krizi çözmek için toplumun önde gelen siyasetçi, sivil toplum kuruluşu liderleri ve iş dünyasından isimlerin toplanması için çağrı yapılacağını da belirtti.

SOKAK YİNE HAREKETLİ
Mısır’da bir yandan siyasi çözüm için çaba harcanırken sokaklar da hareketli. Mursi taraftarları ile muhalifler bugün de meydanlarda olacak.

16 ÖLÜ 200 YARALI
Mısır Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, dün Kahire Üniversitesi yakınlarında Mursi yandaşlarıyla güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 16 kişi ölürken 200’den fazla kişi de yaralandı. (Mustafa KARAKUŞ / ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 17 =