Muhaliflere yardımı arttırdı

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, başta muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu (FSA) olmak üzere, muhalif gruplara 5 milyon sterlin fazladan yardım sağlayacaklarını söyledi.

İngiltere tıbbi malzemelerle birlikte Suriyeli muhaliflere, radyo ve uydu malzemeleri ve taşınabilir jeneratörler de sağlanacak.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, yardımın muhaliflere silah sağlanması anlamına gelmediğine dikkati çekti. Yardımı artırma adımının İngiliz hükümetinin muhalif gruplara güveninin artığı anlamına geldiği yorumları yapılıyor.

İngiltere daha önce Suriye’deki insan hakları aktivistlerinin eğitimi için 1.4 milyon sterlin, gıda, su, barınak gibi insani yardımlar için de 27.5 milyon sterlin sağlıyordu.

HALEP’TE ÖLÜM KALIM SAVAŞI
Suriye ordusu ile muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor. Halep’te kilit önemdeki Selahaddin mahallesinde kontrolü ele geçiren Suriye ordusu, diğer bölgelere yöneldi. Muhalif güçler ise, Halep’ten çekilmemek için direniyor.

Tanklarla birlikte Halep’in Selahaddin mahallesine giren ve kontrolü ele geçiren Suriye ordusu, şimdi muhalif güçlerin bulunduğu diğer semtlere yöneldi. Üç hafta süren direnişin ardından, kilit önemdeki Selahaddin’den çekilmek zorunda kalan Özgür Suriye Ordusu ise, diğer semtlerde direnmeye çalışıyor.

Selahaddin’deki çatışmalarda son 3 günde 250 kişinin öldüğünü söyleyen muhalif komutan, militanların kentin diğer bölgelerinde savaşmaya devam edeceğini belirtti.

BM: UZUN BİR İÇ SAVAŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ
Birleşmiş Milletler ise, “Suriye’de kimsenin kazanamayacağı bir savaş yaşanıyor” açıklaması yaptı. İran’ın dün düzenlediği Suriye konferansına bir mesaj gönderen BM Genel Sekreter Ban Ki-moon, “Ülkeyi mahvedecek uzun bir iç savaşla karşı karşıyayız” dedi.

1500 SIĞINMACI DAHA GELDİ
Yoğun çatışmaların yaşandığı Suriye’den kaçışlar da devam ediyor. Suriye’deki şiddet olaylarından kaçan 51’i asker, 15’i yaralı toplam bin 507 Suriyeli Türkiye’ye sığındı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Bükülmez ve Kavalcık köylerinde sınıra gelen bin 507 Suriyeli, Türkiye’ye sığınma talebinde bulundu. Güvenlik önlemleri altında sınırdan minibüslerle alınan Suriyeliler, Reyhanlı Hac Konaklama Tesisleri’ne getirildi.

Grupta bulunan aralarında 2 albay, 1 yarbay, 1 yüzbaşı, 1 binbaşı, 1 üsteğmen, 1 teğmen, 2 başçavuşun da olduğu 51 asker ve aileleri Apaydın Kampı’na, diğer Suriyelilerin ise Kahramanmaraş’a gönderildiği öğrenildi.

Suriye’de şiddet olaylarının başlamasından bu yana Türkiye’ye sığınan mülteci sayısı 50 bini aşmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here