Mursi’nin sarayı çevresinde çatışma

Çevik kuvvet görevlileri, kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanırken, protestocuların polise taş ve molotof kokteyli fırlattıkları bildirildi.

Olaylarda bir kişinin hayatını kaybettiği, en az 50 kişinin de yaralandığı haberleri geliyor.

Protestocular, İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi 2011’de Mübarek rejimini deviren ayaklanmaya ihanet etmekle suçluyor.

Mursi ise, iddiayı kabul etmezken, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin devlet kurumlarını korumak için kararlı hareket edeceğini ve ”şiddetin arkasındaki grupların da siyasi hesap vereceklerini” söyledi.

Kahire’deki BBC muhabiri, Mursi yanlılarının, protestocuların ülkenin demokratik seçimle işbaşına gelmiş cumhurbaşkanını sokağın gücüyle devirmeye çalıştıkları savını dile getirdiklerini aktarıyor.

Cuma günü kentin kuzeyindeki cumhurbaşkanlığı sarayında düzenlenen gösterilerde binlerce kişi ”Git, Git, Mursi” sloganları attı.

Bazı göstericiler daha sonra sarayın duvarlarına molotof kokteyli fırlattı.

Gece geç saatlerde gelen haberlerde çatışmalar sırasında bir kişinin silahlı saldırıda hayatını kaybettiği belirtildi.

Mursi’nin ayrılması talebiyle binlerce kişinin toplandığı Tahrir meydanında da zaman zaman çatışmalar yaşandı.

‘Tek adam modeli’

Mısır’da yeni protesto dalgası 24 Ocak’ta Kahire’de Mübarek’in devrilmesine yol açan gösterilerin başlangıcının ikinci yıl dönümünde ortaya çıktı ve çok sayıda kente yayıldı.

Protestocular, Müslüman Kardeşler’in bir üyesi olan Mursi’nin yeni bir ”tek adam” modeli dayattığını ve iki yıl önceki ayaklanmanın değerlerine ihanet ettiğini söylüyor.

Salı günü Mısır ordusunun başındaki isim general Abdül Fettah el Sisi, ülkedeki siyasi krizin devletin çökmesine neden olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Port Said’de geçen sene oynanan ve 70’ten fazla kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili yargılananlardan 21’i hakkında idam cezası verilince olaylar çıktı.

Geçen haftadan bu yana yaşanan çatışmalarda en az 60 kişinin öldüğü bildiriliyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.