MÜSİAD Bursa’nın Londra çıkarması

Bursa’da farklı sektörlerde üretim ve ticaret yapan 26 MÜSİAD Bursa üyesi, İngiltere’de iş fırsatlarını değerlendirmek üzere Londra’da Türk iş dünyasıyla toplantı yaptı.

Tower Hill yakınındaki America Square Centre’de çarşamba günü yapılan toplantıya MÜSİAD Londra Başkanı Nuri Bulgurcu, kurucu ve onur başkanı Remzi Gül’ün de aralarında bulunduğu üyeler, Türk-İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası’nda (Turkish-British Chamber of Commerce and Industry – TBCCI) Başkanı Emma Edhem ve TBCCI Koordinatörü Yavuz Sökmen, Londra Ticaret Baş Müşaviri Süleyman Beşli ile konuk heyetten oluşan 50’ye yakın katılımcı yer aldı.

Bursa’nın sanayi ve ticaret fırsatlarını anlatan kısa film gösterisi sonrasında MÜSİAD Bursa Yönetim Kurulu Üyesi ve Kaledonya Dış Ticaret Temsilcisi Murat Bayizit açılış konuşması yaptı. Konuk ve ev sahibi heyet başkanları birbirlerine plaket ve hediyeler verdi.

Açılış konuşmasında Bayizit, MÜSİAD Bursa olarak 198 nokta ile iş birliği içinde olduklarını vurgulayarak “Bursa’da 13 İngiliz sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Bursa’nın İngiltere’ye yaptığı ihracatın toplamı 550 milyon dolar seviyesinde” dedi. İngiltere pazarının önemine değinen Bayizit, MÜSİAD Londra ev sahipliğindeki ziyaretin Bursa’nın dünyaya açılma çabasının bir parçası olduğunu söyledi.

Toplantıdaki konuşmalar özetle şöyle:

NURİ BULGURCU (MÜSİAD LONDRA BAŞKANI): Osmanlının ilk başkenti Bursa’dan gelmiş olan siz değerli MÜSİAD Bursa üyelerimizi saygıyla selamlıyorum. Son derece kapsamlı ve yoğun bir şekilde organize edilmiş olan bu ziyaretleri sırasında bizler eminiz ki MÜSİAD Bursa ekibi ileriye dönük olumlu bir çok işbirliğinin de temelleri atılacaktır. Bu etkinliğin mimarlarından Murat Bayizit’in özverili çalışmalarına teşekkür ediyorum.

MUSTAFA GÜRSES (MÜSİAD BURSA BAŞKANI): MÜSİAD 25 yıllık bir geçmişi var. Türkiye’nin her ilinde ve dünyanın 200’e yakın teşkilatlanmasını tamamlamış en büyük STK’lerden. Siyasi konjonktüre bakıldığında Türkiye-İngiltere ticaret kapasitesinin artması gerekir. Bu toplantının bereketli olacaktır inşallah. Bursa, İstanbul’dan sonra ülkenin en büyük ticaretine sahiptir. Bursa, katma değer noktasında da Türkiye’nin 2023 hedefi kilogram başına 4 dolara ulaşmış durumdadır. Bursa’da dinamik bir yapı var yüksek teknoloji kullanacak TEKNOSAT kurulmaktadır. Buralardan da yatırımcılara ihtiyaç olacaktır. Savunma sanayiye önem veren bir memleket haline geldik. Savunma sanayiye Ankara ve İstanbul’dan sonra en büyük yatırım Bursa’dadır.

EMMA EDHEM (TBCCI BAŞKANI): TBCCI 30 yıldır faaliyet göstermektedir. Bursa’nın Türkiye ekonomisinde olduğu kadar uluslararası ekonomide de önemli bir konuma sahiptir. Biz iki ülkenin karşılıklı ekonomik ve ticari faaliyetlerini destek ve cesaretlendirmekteyiz. Türkiye- İngiltere ekonomik ve ticari ilişkileri giderek artmaktadır. 2018’in ilk üç ayında ikili ticarette 5 milyon dolar artış sevindiricidir. Londra’daki iş dünyasıyla birlikte iş fırsatlarını değerlendirmek üzere sizleri Londra’da görmekten memnunuz.

REMZİ GÜR (MÜSİAD LONDRA KURUCU BAŞKANI): Türkiye- İngiltere arasında 16 milyar dolar ticaret hacmi var. İngiltere Kraliçesi’nin Türkiye’ye gittiğinde size de misafir olması Bursa’ya verilen değeri de gösteriyor. Avrupa’da bir sürü para var fakat yatırım yapacak saha yok. Türkiye önemli sahalardan biri. Bizim gibi ülkelerde iş ve ortaklık yapmak onların menfaatinedir. İngiltere’nin finansı iyi. Savuma sanayisi, ulaşım ve teknolojide iyidir. Biz onlara Türkiye’den ortaklık vererek, onların önünü açarak madencilikte, telekomünikasyonda, savunma sanayide hatta bunların denizaltılarında kullandıkları çok küçük atom reaktörleri var… Bütün bunlarda ve enerjide ortak iş yapabileceğimize inandığımız bir ülke. Onların 2 bin 800 işadamı Türkiye’de iş yapıyor. Bizimle iş yapmaları onlar için neden menfaat? Biz bölgeyi biliyoruz. Siyaseti biliyoruz. Ekonomide onların öncüsü oluruz. Yalnız Türkiye’de değil yarın Afrika ve savaş bittiğinde Ortadoğu’da birlikte iş yapabiliriz. Hoş geldiniz ama geç geldiniz. Burada küçük çapta da olsa ortaklıklar hatta şirket evlilikleri yapabiliyorsanız onu da yapın. İngiltere Avrupa’da bize en yakın ülkelerden biri. İngiltere AB konusunda yardım etmeye çalıştı. İsteselerdi muvaffak olabilirlerdi ama olmadılar. Önemli de değil. İngiltere-Türkiye İş Konseyi (DEİK) Başkanı da olarak başarılar diliyorum.

SÜLEYMAN BEŞLİ (LONDRA TİCARET BAŞ MÜŞAVİRİ): Ticaret hacmimiz artarak Almanya’dan sonra ikinci sırada. Ticaret ve yatırım alanlarında ikili iş birliği alanlarımız mevcuttur. Bugün için baktığımızda finansal hizmetler, sağlık, turizm, yenilenebilir enerji, müteahhitlik, altyapı, savunma sanayi, havacılık, otomotiv ve yan sanayii, gemi ve inşaat sanayi, enerji, tekstil ve hazır giyim alanları büyük iş birliği imkanları bulunmakta. Ülkemizde 3 bine yakın İngiliz firması varlığını devam etmektedir. Türkiye’deki İngiliz yatırımları 9.6 milyar dolar ile ciddi bir rakamdır. Bu çerçevede 4’ncü büyük yatırımcı. Diğer taraftan 100 kadar Türk firmasının İngiltere’de yatırımı bulunmaktadır. Yeni yatırımcılar da İngiltere’ye gelmektedir. Brexit sürecinde Türkiye İngiltere ile ortak çalışma grubu oluşturdu, herhangi bir anlaşma söz konusu değil ama Brexit sonrasında İngiltere ile kapsamlı bir serbest ticari anlaşması yapmak için gerekli çabayı gösteriyoruz. İngiltere Eximbank tarafından da üçüncü ülkelerdeki ikili ortak yatırımlar desteklenmektedir. Ticaret Müşavirliği olarak size her zaman yardıma hazırız.

Konuşmalar sonrasında MÜSİAD Bursa ve Londra’dan genç iş adamları kısa birer konuşma yaptılar. Toplantının sunucusu Bayizit’in konuk heyeti tek tek tanıtmasından sonra birebir görüşmelere geçildi.

MÜSİAD Londra Başkanı Nuri Bulgurcu
HABER VE FOTOĞRAFLARIN İZİNSİZ KULLANILMASI KESİNLİKLE YASAKTIR

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here