NATO: İhlal kaza gibi değil

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye’de hava operasyonları düzenleyen Rus savaş uçaklarının Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesiyle ilgil yeni bir açıklama yaptı.

Rusya’nın Türk hava sahasını iki kez ihlal ettiğini belirten NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “İhlal uzun sürdü. Kaza gibi görünmüyor” dedi.

“NATO’NUN HAVA SAHASI DA İHLAL EDİLDİ”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu ihlalle Rusya, NATO’nun hava sahasını da ihlal etti” açıklaması yaptı.

“KARA BİRLİKLERİ DE VAR”

Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Rus güçlerinin Suriye’de toplandığını ve güçlendiğini gördük ama sayı veremeyeceğim. Kara birlikleri de var, hava güçleri de var, deniz birlikleri de var. Rusya’nın askeri güçlerini artırdığını görmekteyiz. Son haftalarda gördüğümüz bu” dedi.

RUSYA’DAN İKİNCİ İHLAL AÇIKLAMASI

Türk hava sahasının ikinci bir Rus savaş uçağı tarafından ihlal edildiği iddiasıyla ilgili Rus hükümetinden bir açıklama daha geldi.

Rus TASS haber ajansının haberine göre, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, “İkinci bir Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği iddialarını araştırıldığı” belirtildi.

İKİNCİ İHLALİ NATO DUYURDU

NATO’nun dün Brüksel’de olağanüstü toplanmasının ardından yapılan açıklamada, “3 ve 4 Ekim’de SU-30 ve SU-24 tipi uçaklar Türk hava sahasını ihlal etti’ ifadelerine yer verilmişti. NATO’nun bu açıklamasıyla Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını iki defa ihlal ettiği ortaya çıktı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN RUSYA’YA İKİNCİ TEPKİ

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da telefonla aradığı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a Türkiye’nin tepkisini iletti. İkinci taciz olayının ortaya çıkmasının ardından Dışişleri Bakanlığı ikinci kez Rusya’ya tepki gösterdiğini duyurdu. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi, bir kez daha pazartesi günü bu kez 2. ihlal için Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

RUSYA, “UÇUŞA YASAK BÖLGE”YE KARŞI

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı yardımcısı Mikhail Bogdanov, Suriye operasyonuyla ilgili soruları yanıtladı.

Rusya Dışişleri Bakanı yardımcısı Bogdanov, Türkiye’nin de desteklediği uçuşa yasak bölge konusundaki soruya, “Elbette karşı çıkıyoruz. Ülkelerin bağımsızlığına saygı bir zorunluluktur” dedi.

Brüksel’de Avrupa Birliği yetkilileriyle temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında “uçuşa yasak bölgenin” sığınmacı krizinin çözümü için de gerekli olduğunu vurgulamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here