NATO’dan İsrail’e yeşil ışık

Amerikan haber ajansı AP’nin haberine göre, NATO sözcüsü Carmen Romero, İsrail’den kendilerine bu yönde bir teklif geldiğini ve teklifi “NATO prosedür ve operasyon gerekliliklerine göre değerlendirdiklerini” açıkladı.

İsrail daha önce NATO’nun bazı hava ve deniz tatbikatlarına katılmış fakat hiç askeri bir operasyonuna katılmamıştı. Eğer İsrail, NATO’nun Akdeniz’deki donanmasına gemi gönderirse bu, ülke ile birlik arasında bir ilk olacak. Fakat İsrail’in, NATO ile işbirliği girişimleri bugüne kadar zaman zaman birlikteki üye ülkelerin karşı çıkışları ile karşılaştı.

Bu karşı çıkışların ana sebebi de İsrail’le işbirliğinin diğer Müslüman ülkelerle ilişkileri olumsuz yönde etkileyebileceği endişesi oldu. Tüm bu gelişmelerle birlikte önceki gün İsrail basınında çıkan, Türkiye’nin İsrail’in Akdeniz’de terörü engellemek amacıyla düzenlediği Etkin Girişim Operasyonu’na katılımına engel olduğu haberleri adını vermek istemeyen bir Türk dışişleri yetkilisinin ajansa yaptığı açıklamalarla doğrulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.