İngiliz Bakan’dan Murdoch’a savaş!

Cable’ın kendini seçmen olarak tanıtan gazetecilere yaptığı açıklamada, “Murdoch’ın İngiliz kanalı Sky’ı tamamen ele geçirmesini engelleyeceğini” ifade ettiği kaydedildi.

İngiliz basın kuruluşu BBC’nin ele geçirdiği deşifrede, İngiliz Bakan, “Savaş ilan ettiğim ve kazanacağımızı düşündüğüm Murdoch’un basınıyla ilgili olanları takip ediyor musunuz, bilmiyorum” diyor.

Avustralya doğumlu medya patronu Rupert Murdoch’ın başında olduğu “News Corporation”, Sky kuruluşunun yüzde 39’una sahip, ancak geri kalan yüzde 61’ini de 7,8 milyar sterline satın almak istiyor.

Vince Cable, kendilerini seçmen olarak tanıtan gazetecilere ayrıca, gerekirse “hükümeti devirebileceğini” söylemişti. İngiliz Bakan sözlerinin bugün basına yansımasının ardından özür dilemiş, hükümetten ayrılmak gibi bir niyetinin olmadığını söylemişti. Gazeteciler tarafından sözlerinin kaydedildiğinin farkında olmayan Cable, koalisyonda yer almanın “bir savaş vermeye benzediğini”, gerekirse hükümeti devirmek için istifa etmek gibi elinde “nükleer bir seçenek” bulunduğunu kaydetmişti.

Kamu harcamalarına yönelik reformları da eleştiren Cable’ın, “Nükleer bir seçeneğim var. Şayet beni çok zorlarlarsa çıkıp gidebilir ve hükümeti devirebilirim” sözleri bugünkü Daily Telegraph gazetesinde yer almıştı.

Cable’ın sözleri bugün Başbakan David Cameron ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg’e de hatırlatılmış, Cameron ve Clegg, “Cable’ın sözlerinden duyduğu pişmanlığı ve utancı dile getirdiğini, özür dileğini” ifade etmişti.

Ancak muhalefetteki İşçi Partisi, Vince Cable’ın görevinden istifa etmesi gerektiğini savunuyor.

FOTOĞRAF: İngiltere’nin İş Dünyasından Sorumlu Bakanı Vince Cable

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.