İngiltere “garatörler zirvesi” önermiş

Rum Alithia gazetesinin haberinde, Kıbrıs Rum tarafının, beşli konferans fikrini, KKTC’nin statüsünün yükseltilmesine neden olacağı gerekçesiyle reddetmesi üzerine, İngiltere’nin sadece üç garantör devletin katılacağı üçlü konferans önerisini gündeme getirdiği ileri sürüldü.

Haberde, İngiltere’nin bu önerisinin Yunanistan ve Türkiye tarafından kabul gördüğü belirtirken, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile istişare ederek, üçlü zirvenin KKTC’deki seçimler sonrasında ve doğrudan müzakerelerde sağlanacak ilerleme doğrultusunda yapılmasını talep ettiği kaydedildi.

Haberde ayrıca, “Türkiye’nin de üçlü zirve önerisini kabul ettiği, ancak görüşmenin garantiler konusuna değinecek olmasından endişe etmesi nedeniyle güvenlik konusunda yapılmasına doğrudan atıfta bulunmadığı” iddia edildi.
Öte yandan Rum Fileleftheros gazetesi, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum lider Hristofyas arasında Mart ayı sonunda tamamlanması öngörülen yeni tur müzakerelerin ardından BM Güvenlik Konseyi’ne, müzakerelerin gidişatına ilişkin bilgi vermeyi talep ettiğini yazdı.

Downer’in bilgilendirmesine, BM Genel Sekreteri’nin sunacağı bir ara raporun eşlik etmesi bekleniyor. Habere göre, BM bugüne kadar müzakerelerde, özellikle de “yönetim” başlığında sağlanan ilerlemeyi kayda dökmek istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.