İngiltere’de 7 bankanın notu kırıldı

S&P’den yapılan açıklamada, Barclays, Clydesdale Banks, HSBC Holdings, Lloyds Banking Group, Nationwide Building Society ve Santander UK Group Holdings’in not görünümlerinin “durağan”dan “negatif”e; Royal Bank of Scotland Group’un not görünümünün ise “pozitif”ten “durağan”a indirildiği bildirildi.

Söz konusu bankaların kredi notlarının korunduğu belirtilen açıklamada, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının (Brexit), ülkenin ekonomik durumuyla ilgili riski artırdığına işaret edildi. Bu durumun İngiltere bankacılık sektörüne olumsuz etkisinin olacağının öngörüldüğü ifade edildi.

Kredi büyümesindeki yavaşlama ve konut fiyatlarındaki düşüş nedeniyle İngiltere ekonomisinin olumsuz etkileneceği tahminine yer verilen açıklamada, gelecek 2 yıl içinde ülkenin ekonomik risk değerlendirmesinin “en az üçte bir olasılıkla” bozulacağının öngörüldüğü kaydedildi.

S&P, 23 Haziran’da düzenlenen Brexit oylamasının ardından 27 Haziran’da yaptığı açıklamada, artan belirsizlik ortamı nedeniyle İngiltere’nin kredi notunun “AAA” seviyesinden “AA” seviyesine çekildiğini ve ülke notu görünümünün ise “negatifte” bırakıldığını duyurmuştu.

BİR KÖTÜ HABER DAHA
Moody’s İngiltere büyüme tahminini bu yıl için yüzde 1,8’den yüzde 1,5’e düşürdü 08 Temmuz 2016 Cuma, 09:33 Güncelleme: 08 Temmuz 2016 Cuma, 09:34Moody’s, İngiltere büyüme tahminini bu yıl için yüzde 1,8’den yüzde 1,5’e düşürdü.

Moody’s, İngiltere büyüme tahminini 2017 için yüzde 2,1’den yüzde 1,2’ye düşürdü.

Moody’s, “Brexit, İngiltete ekonomisinde büyümeyi düşürecek güvene yönelik bir şok olabilir açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.