Üniversitelilere yurt dışında staj imkanı

Devlet Planlama Teşkilatı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’ndan aldığı bilgiye göre, ”Hayatboyu Öğrenme Programı” çatısı altında yer alan Erasmus Programı’nın Türkiye faaliyetlerine yeni bir program daha eklendi.


Üniversite öğrencilerine, eğitimlerinin 1 veya 2 dönemini Avrupa ülkelerindeki anlaşmalı üniversitelerden birisinde devam etme, öğretim elemanlarına ise 1 hafta ile 6 ay arasında yine benzer statüdeki üniversitelerde eğitim verme imkanı sağlayan Erasmus Programı faaliyetlerine yeni katılan ”Öğrenci Staj Hareketliliği”, öğrencilere yurt dışında staj yapma şansı veriyor.


Hedefi, üniversite öğrencilerinin yurt dışındaki kurum ve kuruluşlarda staj yaparak uluslararası bilgi ve deneyim edinmelerini sağlamak olan faaliyet, tüm Avrupa ülkeleri ile birlikte Türkiye’de de ilk kez bu yıl uygulanmaya başlandı.


Alınan bilgiye göre, Öğrenci Staj Hareketliliğinden yararlanabilmek için 39 Yükseköğretim kurumundan bin 555 öğrenci başvuruda bulundu. Ulusal Ajans’ın bu faaliyete tahsis ettiği 2,5 milyon Avro ile bu başvurulardan bin 18’i desteklendi.


ÖĞRENCİLERE AYLIK ÖDEME


Yüksek lisans ve doktora yapanlar da dahil olmak üzere tüm üniversite öğrencilerinin yararlanabildiği programa katılmak isteyen öğrenciler, üniversitelerinin ilgili bölümlerine başvurabiliyorlar.


1 Temmuz 2007’de başlayan ve 30 Eylül 2008’e kadar sürecek olan staj programı çerçevesinde, işletmelere eğitim ve araştırma merkezlerine yerleştirme yapılıyor.
Lisans öğrencileri için 3-12 ay, önlisans öğrencileri için ise 2 hafta ile 12 ay olarak öngörülen staj dönemi için, öğrencilere yurt dışında kaldıkları süre boyunca karşılıksız ödeme de yapılıyor. 3 aylık ortalamalara göre aylık olarak 488 Avro ile 968 Avro arasında değişen ödeme yapılan öğrencilerin yurt dışına çıkış ve dönüş masrafları da fonlardan karşılanıyor. Ödemeler, öğrencinin gideceği ülkenin yaşam koşulları dikkate alınarak belirleniyor. Bu kapsamda Avrupa ülkeleri ”hayat pahalılığına” göre 4 sınıfa ayrılıyor.


EN YÜKSEK HİBE AÜ’YE


Öğrenci Staj Hareketliliği programından yararlanmak isteyen 39 üniversite arasında en yüksek hibeyi, Ankara Üniversitesi aldı.


Ulusal Ajans’tan 352 bin 719 Avro hibe alan Ankara Üniversitesi program çerçevesinde 150 öğrenciyi staja gönderecek. Ankara Üniversitesi’ni 76 öğrenciyle Anadolu Üniversitesi, 70 öğrenciyle Fatih Üniversitesi izliyor.


Ankara Üniversitesi’nden alınan bilgiye göre, 150 kişilik kontenjandan şu ana kadar 25 kişi yararlandı. Bu çerçevede 25 öğrenci Belçika, Almanya, İspanya ve Yunanistan’daki kurumlarda staj yapacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here