İnternette güvenlik kampanyası başlatıldı

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, kampanyanın tanıtımı için Başbakanlık Merkez Bina’da düzenlenen basın toplantısında, amaçlarının internet güvenliği konusunda aileleri bilinçlendirmek ve konuya ilişkin farkındalığı artırmak olduğunu söyledi.


İnternetin gençliği çeşitli fırsatlar ve bilgilerle buluşturduğu gibi yeni sorunlar, suç türleri ve tehlikelerle de karşı karşıya getirdiğine dikkati çeken Çubukçu, ”Çocukların interneti doğru kullanması konusunda endişelenen ailelerin, interneti yasaklamaları doğru bir yaklaşım değildir. Ama interneti doğru ve bilinçli bir biçimde kullanarak, zararlı yönlerinden korunmak mümkündür” dedi.


”İnternet Ortamında Yayın Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Kanunu” çalışmasının TBMM’nin gündeminde olduğunu hatırlatan Çubukçu, internetin zararlı etkilerinden çocukların korunması için devlet, aileler, sivil toplum örgütleri, internet servis sağlayıcıları ve medyanın da ortak çalışmalar yapması gerektiğini belirtti.


Çubukçu, İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler doğrultusunda güvenli internet kullanımı sağlayan internet salonlarına, ”çocuk dostu-güvenli internet” yazılı logoların asılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.


UNICEF Temsilcisi Edmond McLoughney de internet kullanıcısı çocukların oranının hızla arttığına, çocukların ebeveynlerinden daha fazla internet kullandığına, ancak kendilerini bekleyen tehlikenin farkında olmadığına dikkati çekti.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.