Nuriye ve Semih 324 günlük açlık grevini sonlandırdı

OHAL Komisyonu’nun işe dönüş talebini reddetmesi üzerine açıklama yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevini sonlandırdı.

OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 324 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın OHAL Komisyonu’na yaptıkları başvuru reddedildi. Komisyonun olumsuz karar vermesinin ardından doktorları, avukatları ve dostlarıyla beraber basın açıklaması düzenleyen Gülmen ve Özakça, açlık grevinin sona erdiğini duyurdular.

OHAL İnceleme Komisyonu 324 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe iade talebiyle yaptığı başvuruda olumsuz karar verdi. Başvuruları reddedilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, kararla ilgili Semih ve Esra Özakça’nın Ankara’daki evinde basın toplantısı düzenledi.

Açıklamaya TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, Ankara Tabip Odası Başkanı Gökhan Bulut ve avukatlar ile Yüksel Caddesi’nde eylem yapan kamu çalışanları Acun Karadağ ve Veli Saçılık katıldı.

OHAL Komisyonu’nun verdiği kararı tebliğ aldıklarını belirten Gülmen, “Biz alana çıktıktan sonra mücadeleyi 444 gün boyunca ilmek ilmek örerek bugüne getirdik. Bir kişinin elinde dövizle çıkıp anında gözaltina alındığı bir direnişten herkesin bildiği bir direnişe dönüştü. Korktuk mu? Evet ama korkularımızın üstüne gittik. Bu yüzden direnişimizi çok seviyoruz. Bize onurumuzu geri verdiği için seviyoruz. Hiç bir sey yapmasaydık bugünkü gibi kendimizi dik şekilde sizin ve Türkiye halklarının karşısında tutamazdık” dedi.

‘SAĞLIĞIMIZA KAVUŞUNCA MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Geleceğe bir miras bırakmak için ortaya çıkan bir direnişte bulunduklarını anlatan Gülmen, bunun başka direnenlere de ilham olduğunu söyledi. Onların da “Tek başımıza olsak da biz de direnelim” dediklerini dile getiren Gülmen, AKP’ye karşı ufacık da olsa bir filiz olduklarını söyledi. Gülmen, “OHAL Komisyonunun hakkımızda verdiği kararı dün tebliğ aldık. Bu kararda işe iademizin reddedildiğini gördük. Yargı yoluna başvuracağız. Açlık grevimizi bugün, 324. gününde sonlandırıyoruz. Hastanede sağlığımıza kavuştuktan sonra mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

‘UMUDU BÜYÜTTÜK’

Nuriye Gülmen’den sonra konuşan Semih Özakça ise şöyle konuştu:

“Direnişimiz halka umut oldu. Halktan farkımız yok. İki kişi, on kişi… Kaç kişi olursak olalım bir şeyler yapabileceğimizi gösterdik. Bu direni başkaldırabilmenin mümkün olabildiğini bize gösterdi. Dünya ve Türkiye halklarına umut oldu. Umudu büyüttük. Baskının en zor şartlarinda bu meydana geldi. Bize gösteriyor ki bir seyler yaparsak kararlı sekilde bunu sürdürürsek kendi irademizle o iradeyi teslim etmezsek bunu başarabilirizi gösterdik.”

‘SEVGİ BİRBİRİNE DEĞİL AYNI YERE BAKMAKTIR’

“Biz kazandik” diyen Özakça, eşi Esra ile sevdayı da büyüttüklerini söyledi. Bir bağlılığın nasıl olması gerektiğini gösterdiklerini ifade eden Özakça, “Eşim açlığıma ortak oldu. Beraber acıar paylaştık. Küçük Prens kitabında şöyle bir söz var: ‘Sevgi birbirinin gözünün içine bakmak degil aynı yöne bakmaktır'” diye konuştu.

Özakça annesinin hayatında ilk defa gözaltına alındığına dikkat çekerek arkasında olduğu için teşekkür etti. Komisyon kararına ilişkin konuşan Özakça, bunun bir kazanım olduğunu söyledi. Yargı yolunun açıldığına dikkat çeken Özakça, “Bu direnişten önce böyle bir ihtimal yoktu” dedi.

Yüksel direnişçilerinden Acun Karadağ ise “Açlık grevinin sonlanmasından mutluyum. Kaybetme korkusunu bıkıp cesaretimizi alarak Yükselde mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

NORMAL GIDAYA GEÇİŞ HAFTALAR SÜRECEK

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Vedat Bulut, Gülmen ve Özakça’nın açlık grevlerinin 120. gününde kendilerine başvurduklarını kaydetti. Hür iradeleriyle açlık grevine başlamak gibi sonlandırmalarına da saygı duyduklarını belirten Bulut, açlık grevlerinin sona ermesinin ardından Gülmen ve Özakca hastaneye kaldırılacağını ve 6 haftalık bir süreçte serum, sıvı ve katı gıdalar ile normal gıdalara geçiş olacağını söyledi. Tedavileri sonucunda sağlıklarına kavuşacaklarını dile getirdi.

‘KARAR HUKUKİ DEĞİL SİYASİ’

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 324. gününde açlık grevi eylemini sonlandıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe dönüş talebinin OHAL İnceleme Komisyonu tarafından reddedilmesi kararını değerlendirdi. Kararın hukuki değil, siyasi olduğunu belirten Emir, “Siyasetlerini gözaltı, tutuklama gibi her türlü baskı üzerine inşa eden AKP’nin geldiği aşama ortalığa ölüm saçmaktır. Bu karar, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyenler tarafından devletin öldürülmesi kararıdır. Karar ne ahlaki, ne vicdani ne de adildir. Bu kararı alanların insani ve siyasi ahlaklarını daha fazla tartışmanın bir anlamı olmadığı ortadadır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.