Obama: Afganistan’dan çekilme tarihi veremem

Amerikan televizyon kanalları CNN, NBC ve ABC’ye gündeme dair konularda soruları yanıtlayan Obama, Afganistan’a daha fazla asker gönderilip gönderilmeyeceğine dair bir soru üzerine, bu konuda bir karar almak için daha erken olduğunu ifade ederek, önce bu ülkedeki Amerikan askerlerine yönelik uygun stratejiyi belirlemek gerektiğini söyledi.

Kararlarını ”anlık politikalara” göre almayacağını kaydeden Obama,”(Daha fazlasını alırsam, daha çok şey yaparım) şeklinde bir doğal eğilim var. Ama aslında şu anda sorulması gereken ilk soru şu; (Doğru olanı yapıyor muyuz? Doğru stratejiyi izliyor muyuz?)” dedi. Obama, bu stratejik soruya cevabın ise ABD Savunma Bakanı, Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Afganistan’daki komutanlardan geleceğini söyledi.

Obama, Afganistan’da ”hedefe sıkıca odaklanmış bir savaş stratejisinin” El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in yakalanmasına katkı sağlayacağını da belirtti.

Doğu Avrupa’ya konuşlandırılması planlanan füze kalkanı projesinde yeniden düzenlemeye gitme kararını almasında, Rusya’nın bu sisteme olan muhalefetinin etkili olduğu eleştirilerini de reddeden Obama, bu kararının, Rusya’yı ABD’ye karşı ”daha az paranoyak” hale getirmesini umduğunu söyledi.

Obama, ”Savunma konusundaki duruşumuzu belirlemede kararları Rusya almıyor. Aldığımız karar, Amerikan halkını ve Avrupa ülkeleri ile müttefiklerimizdeki Amerikan askerlerini en iyi nasıl koruyabileceğimizle ilgilidir” dedi.

ABD Başkanı Obama, bir başka soru üzerine, çok hasta olduğu iddia edilen Kuzey Kore lideri Kim Jong Il’in gücünü yeniden toplamış ve sağlıklı göründüğünü belirtti. Obama, bu bilgiyi geçen ay bu ülkeye giden eski ABD Başkanı Bill Clinton’dan aldığını ifade etti.

Barack Obama ayrıca, eski bazı CIA şeflerinin terör zanlılarına kötü muamele iddialarına ilişkin soruşturmanın sona erdirilmesi talebine rağmen, Adalet Bakanlığı’na bu konudaki soruşturmasını sona erdirme yönünde bir talimat vermeyi düşünmediğini kaydetti. Obama, ”eski CIA direktörlerinin, inşa ettikleri kurumla ilgilenme isteklerini takdir ettiğini, ancak hiç kimsenin hukukun üstünde olmadığını” belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.