Obama’dan Suriye’ye kırmızı çizgi

Barack Obama, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında kimyasal ya da biyolojik silah kullanımının bölgede krizin büyümesine neden olacağını belirtti.

ABD Başkanı “Bu sadece Suriye’yle sınırlı kalmaz. İsrail dahil bölgedeki müttefiklerimizi ve bizi de kaygılandırır” dedi.

Beşar Esad ve “sahadaki diğer oyuncuları” uyaran Obama, “Kimyasal silahların yer değiştirmesi ya da kullanılması bizim için kırmızı çizgidir ve hesaplarımı değiştirir”dedi.

Suriye dünyada en fazla kimyasal silahı olan dördüncü ülke. Geçen ay Suriye dışişleri bakanlığı ülke içinde kimyasal silah kullanılmayacağını söylemişti.

Bununla birlikte BBC Washington muhabiri Kim Ghattas, ABD’nin elinde kimyasal silahların yer değiştirdiğine dair doğrulanmamış bilgiler olduğunu aktarıyor.

Bu arada BM gözlemcileri başkent Şam’ı terk etmeye başladı. Ateşkesi denetlemekle görevli olan gözlemcilerin görev süresi çatışmaların şiddetlenmesi üzerine uzatılmamıştı.

Şam’da ordu muhalefetin eline geçen Muademiye semtini geri almak için operasyon başlatırken bombardıman sonucu yedi kişinin öldüğü belirtildi. Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemevi adlı muhalif gruba göre Dera’daki çatışmalarda da 15 kişi hayatını kaybetti.

Halep’te ise bombardımanda bazı evlerin çöktüğü ve 14 kişinin öldüğü bildirildi.

BM’e göre Suriye’de Mart 2011’de başlayan ayaklanmada en az 18 bin kişi öldü, 170 bin kişi ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Ülkede 2,5 milyon kişinin yardıma muhtaç durumda olduğu belirtiliyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here