Operasyon için ‘bekle gör’ sinyali

Erdoğan, Romanya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda, “Sayın Rice gerekirse istihbarat desteği de sağlayabileceklerini söyledi. 5 Kasım’da ABD Başkanı Bush ile bir araya geleceksiniz. ABD ile ortak bir operasyon söz konusu olabilir mi?” sorusu üzerine şunları kaydetti:


“Burada herhalde bu kararı ben tek başıma verecek değilim. Ama biz böyle bir adım attığımız zaman bunu Bakanlar Kurulumuz ve ilgili kurumlarımızla konuşuruz. Eğer ABD ile müşterek bir şey yapacaksak, eğer üçlü bir mekanizma çalışacaksa, bunu göreceksek bunlar değerlendirmemiz içine alınabilir. Ama, dediğimiz gibi Türkiye, kendisi, eğer atacağı bir adım varsa, bunun vakti geldiyse bu adımı atar. Ama bunu gazeteler yazdı diye atmaz.”
Başbakan Erdoğan, “Irak’a her anlamda, gerek askeri gerek ekonomik yaptırım anlamında bir sürpriz yapılabilir mi?” sorusunu da şöyle cevaplandırdı:


“Irak’ın kuzeyinde konuşlanmış olan terör örgütüne karşı verdikleri sözü tutmazlarsa, eğer terör örgütüne yataklık süresi devam ederse, uluslararası hukuktan doğan haklarımız var. Bu haklarımızı kesinlikle kullanırız. Kimse de bunun önüne geçemez. Nasıl başkaları herhangi bir komşu ülkeden veya farklı bir ülkeden kendi kamu düzenini bozmaya yönelik bir şey olduğu zaman, veyahut da topraklarına bir saldırı olduğu zaman kalkıp bütün imkanlarını kullanıyorsa, Türkiye’nin de şu anda kamu düzenini bozmaya yönelik bu tür bir durum ortadayken, uluslararası hukuktan doğan haklarımız var, bunlar artık oluştu. Biz de burada bu haklarımızı kullanırız. Sağ olsun bu noktada TBMM de bizlere çok güçlü bir yetki verdi. Hükümet olarak da bu yetkiyi ilgili kurumlarımızla görüşerek, vakti, saati geldiğinde kullanırız.”
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here