Operasyon yok, arama tarama durdu

CHP milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılmasının ardından başlayan arama tarama çalışmaları durduruldu.

Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre Aygün’ün kaçırıldığı haberinin alınmasının ardından operasyon başlatılmadı.

Sadece arazide küçük çaplı arama tarama çalışması başlatıldı. Bu çalışmalardan da sonuç alınamayınca durduruldu. Ancak halen aralıklı olarak arama tarama çalışması yapılıyor.

Güvenlik güçleri, Aygün’ü riske etmemek için operasyon başlatmadı.

Aygün’ün ailesi de operasyon yapılmaması için hassasiyet istemişti.

Dün gece, Aygün’ün PKK’lı grup tarafından kaçırılmasının ardından güvenlik güçleri geniş bir çalışma başlatmıştı.

Sık ağaçlarla kaplı arazide başlatılan arama tarama faaliyetlerinin Aygün’ün hayatını tehlikeye atabileceği endişesi taşıyan ailesi arama çalışmalarının hassasiyetle sürdürülmesini istemişti.

Ailenin bu isteğinin ardından Valilikte yapılan asayiş toplantısında bu seçenek de gündeme alındı.

Hürriyet’e konuşan Hüseyin Aygün’ün eşi Emine Aygün, “Eşim bunu hak etmedi, benim eşim bu eylemin yapılacağın en son kişidir” dedi.

Öte yandan Aygün kaçırılmadan bir gün önce örgütün Ovacık’ta bildiri dağıttığı öğrenildi.

Bildiride AK Parti ve CHP’ye yönelik eylem için çağrı yapılıyordu.

‘BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ’
Bu arada Aygün’ün ailesi adına yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Aygün’ün, memleketinde halkın sorunlarını dinlemek amacıyla gerçekleştirdiği köy ve ilçe gezileri sırasında Ovacık ilçesinden Tunceli merkeze dönerken 12 Ağustos’ta saat 19.00 sıralarında PKK mensuplarınca kaçırıldığı anımsatıldı.

Milletvekili Aygün’ün, gerek milletvekilliği döneminde gerekse vekillik öncesi avukatlığı döneminde her zaman insan hakları mücadelesi verdiği, Kürt sorununun diyalog ve demokratik yöntemlerle çözümünden yana olduğu belirtilen açıklamada, Aygün’ün, işçinin, öğrencinin, Alevilerin ve tüm ezilenlerin hak arama taleplerine destek olan bir kişi olduğunun tüm kamuoyu tarafından bilinen bir gerçek olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Şiddet karşıtı düşünceleriyle tanınan bir kişinin bu anlamda maruz kaldığı olaydan ötürü büyük üzüntü içerisinde bulunmaktayız. Türkiye’de yaşanan Kürt sorunu, Alevilerin sorunları ve tüm sorunların tek çözüm adresinin demokrasi olduğu bilinmelidir. Biz Hüseyin Aygün’ün ailesi olarak, yaşanan şiddet ortamından mağdur olan herkesin acısını paylaşıyoruz ve Dersim halkının iradesinin bir temsilcisi olan Hüseyin Aygün’ün bir an önce bizlere kavuşması için serbest bırakılmasını istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here