Oral Çalışlar AİHM’deki davasını kazandı

AİHM, gazeteci Oral Çalışlar’ın yaptığı şikayet başvurusuyla ilgili olarak Türkiye’nin “dostane çözüme” gittiğini açıkladı. Türkiye, Çalışlar’a 4 bin Avro tazminat ödeyecek.


Abdullah Öcalan ve Kemal Burkay ile yaptığı mülakatları bir kitapta toplayan Çalışlar, “bölücü propaganda” yapmak suçundan yargılanmasının ardından, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle AİHM’e başvurmuştu.


AİHM, Emine Kuzu’nun yaptığı başvuruda ise AİHS’nin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesinin 1 fıkrasıyla, mülkiyet hakkının korunmasına ilişkin 1. protokolün 1. maddesinin, Türkiye tarafından ihlal edildiği görüşüne vardı.


Başvuruda bulunan kişi, zamanında maddi tazminat talebinde bulunmadığı için Türkiye’nin para cezası ödemesine gerek görülmedi.


Şu anda cezaevinde ömür boyu hapis cezasını çeken Yusuf Akbaba isimli vatandaşın yaptığı başvuruyu değerlendiren AİHM, Türkiye’nin AİHS’nin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesini ihlal ettiği görüşüne vardı ve başvuruda bulunan kişinin Türkiye’de tekrar yargılanmasını tavsiye etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.