Oskar da Zoraki Kral’ın

Oskar da Zoraki Kral’ın

0
PAYLAŞ

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri Oscarlar, ABD’nin Los Angeles kentindeki Kodak Tiyatrosu’nda sahiplerini buldu.

83. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. ‘The King’s Speech’ En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alarak geceye damgasını vururken, Natalie Portman da beklendiği gibi En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı. Tören her zaman olduğu gibi Kırmızı Halı seremonisi ile başladı. Yıldızların şıklık yarışına girdiği gece sürprizsiz bir şekilde bitti.

Tom Hooper imzalı ‘The King’s Speech/ Zoraki Kral’ En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar ödülünü kazanarak geceye damgasını vurdu.

Colin Firth ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne ulaşırken, gecenin en güçlü adaylarından Natalie Portman da En İyi Kadın Oyuncu seçildi. ‘The King’s Speech’ ile birlikte en güçlü favori konumunda olan ‘The Social Network/ Sosyal Ağ’ sadece ‘En İyi Uyarlama Senaryo’ ve ‘En İyi Müzik’ dallarında ödüle ulaştı. En fazla adaylık sahibi filmlerden ‘True Grit’ ‘0’ çekerken, Inception aday olduğu teknik dalların hepsinde ödülü kazandı.

Kırmızı Halı’dan ilginç notlar şöyle:

‘Winter’s Bone’ ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday olan 20 yaşındaki Jennifer Lawrence, ilk defa katıldğı törende olmanın çok güzel oluğunu ve çocukluğundan beri bunu hayal ettiğini söyledi. Lawrence gecenin en güzel isimleri arasındaydı.

En genç aday, 14 yaşındaki Hailee Steinfeld ‘True Grit’teki performansıyla büyük övgü almıştı. Geceye ailesiyle gelen Steinfeld, geleceğini parlak olduğunu düşündüğünü söyledi ve ”Acelem yok, doğru projelerle yolculuğun tadını çıkaracağım” dedi.

Aday olmasa da ‘Black Swan’deki rolüyle iyi eleştiriler alan Mila Kunis kıyafetiyle gecenin en seksi aktrisleri arasındaydı. Kunis, rolü için yönetmen Darren Aronofsky ile SKYPE’da anlaştığını da söyledi.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adaylarından Amy Adams, favorisinin Melisa Leo olduğunu söyledi. Adams, ‘MTV kızı gibi değil Hollywood yıldızı gibi görünüyorsun’ yorumlarına da ‘kendimi cennette gibi hissediyorum’ diye cevap verdi.

Melissa Leo, ”Kolay karakter oynamak istemez misiniz?” sorunusna katılmıyorum, ”her kadının iki yüzü var” diye cevap verdi.

‘The Social Network’ filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında aday olan Jesse Eisenberg, ”İlginç bir tecrube ama burada olmak benim için bir onur” dedi ve Facebook’ta durumuna törende olduğunu yazmadığını söyledi ve ”keşke yazsaydım” diye espri yaptı.

Geceye katılan isimlerden Kevin Spacey, Annette Bening’i desteklediğini ve onun muhteşem bir oyuncu olduğunu söyledi.

Annette Bening, ise isminin gündeme gelmesiyle ilgili herkese teşekkür etti ve filmdeki rol arkadaşlarına övgülerde bulundu: ”Julianne Moore’un oyunculuğuna aşık oldum. Filmde de ona aşık olmuştum zaten.”

Mark Wahlberg, ‘The Fighter’ın aldığı eleştirler ve gişesi için herkese teşekkür etti ve ”Sadece oyuncu olarak değil prodüktör olarak da onlarla – Christian Bale, Melissa Leo, Amy Adams – çalıştığım için çok şanslıyım” diye ekledi.

Gecenin favorilerinden Natalie Portman ise şöyle konuştu: ”Gerçekten bu inanılmaz bir an. Filmi bu kadar beğenmesi muhteşem bir şey. Çok zor ve harika bir çalışma süreciydi. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Darren ile çalışmak harikaydı.”

Bir diğer favori Christian Bale ise, ”Bazı filmlerin reklamı yapılmıyor, bazı filmler unutuluyor ama o filmler de aday olanlar kadar saygıyı hak ediyor” diye konuştu.

Gece sunucular James Franco ve Anne Hathaway’in şovuyla başladı. Ödüllerde ilk sunumu ise Tom Hanks yaptı. Hanks, sanat ve görüntü yönetmeni kategorilerinde kazananları açıkladı.

Tom Hanks’ten sonra sahneye efsanevi oyuncu Kirk Douglas çıktı. Douglas, En İyi Yardımcı Kadın Oscar’ını sunmadan önce Anne Hathaway’e döndü ve ”İnanılmaz güzelsin, benim zamanımda neredeydin sen?” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

four × five =