Papaya naklen veda…

Papa’nın son durumu ile ilgili bilgiler saniyesiyle radyo ve tv’lerden aktarılıyor. İşyerlerinde Papa’nın posterleri asıldı. Papa’nın eski ve yakın dostu olan Krakov Başpiskoposu, Katoliklere “Hislerinizi dışa vurmaktan ve gözyaşı dökmekten çekinmeyin” diye seslenirken, ülkedeki yayın organları halkı kendi sağlıkları konusunda da uyararak aşırı üzülmenin kalp krizine neden olabileceğini duyurdu.

Bu arada dünyanın dört bir yanındaki Katolikler, Papa için dua ediyor. Roma’daki bir katedralde düzenlenen ayine binlerce kişi katıldı. Vatikan’da da, trafik akışına sınırlamalar getirildi. Yetkililer Vatikan’a insan akını ile nasıl başedeceklerine çözüm bulmaya çalışıyor.

PAPA II. JEAN PAUL?

Papa II. Jean Paul, 1978 Ekim’de bir kardinaller heyeti tarafından bu göreve getirildi. 58 yaşında papa olan Jean Paul, 20’inci yüzyılda bu görevi alan en genç din adamı oldu. ABD Başkanı Nixon ile birlikte soğuk savaşta komünizme karşı mücadelede önemli roller üstlendi. Polonya’yı ziyaret ederek halkın sistemi değiştirmesinde manevi gücü oldu.

Papa, anti kominist cephede önemli bir işlevi olmasına karşın 1981 yılının Mayıs’ında Vatikan’da faşist Mehmet Ali Ağca’nın tetikçisi olduğu suikasta uğradı. Haftalarca yoğun bakımda kalan Papa, sağlığına kavuştuğunda Ağca’yı hapisanede ziyaret edip, onu bağışladığını söyledi.

Kilisede 60’lardaki reformların devamını bekleyen liberal çevreler, onun döneminde büyük hayalkırıklığına uğradı. Kürtaja kesinlikle karşı çıkarak, her insanın ana rahmine düştüğü andan başlayarak, yaşama hakkına sahip olduğunu söyledi. Aynı şekilde doğum kontrolü, kadın papazlar ve kilisenin öğretilerine muhalefet eden Katolik dinbilimciler karşısında yer aldı. Son yıllardaki sağlık problemlerine rağmen, Vatikan tarihinin en yoğun dış gezi programı yapan din adamı oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.