Papa’ya Noel ayininde darbe

Akıl hastası olduğu belirtilen kadın, St.Peter Bazilika’sında yapılan ayinde, Papa 16. Benedikt içeri girerken güvenlik kordonunu aşıp Papayı yere düşürdü.

Bir kaç saniye süren olayda, güvenlik görevlileri hemen müdahale edip söz konusu kadını gözaltına aldı.

Geçen yılki ayinde de bir kadın güvenlik kordonunu aşmış, ancak Papaya ulaşamadan gözaltına alınmıştı.

Olaya karşın ayine devam eden 82 yaşındaki papanın sarsılmış olduğu görüldü.

Beytüllahim’deki kutlamalar
Bu arada İsa Peygamber’in doğum yeri olduğuna inanılan Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinde de, Noel’i kutlamak için dünyanın dört bir yanından gelen binlerce Hristiyan toplandı.

Beytüllahim’deki kutlamalar geleneksel izci bandosunun gösterisiyle başladı ve gece yarısı ayiniyle sona erdi.

Kudüs’ün Katolik Patriği bölge halkının seyahat özgürlüğü istediğini söyledi. Patrik ‘Biz duvarlar ve bizi ayıran güçler istemiyoruz’ dedi.

Beytüllahim’de kutlamalar geleneksel izci bandosuyla başladı

Patrik ayrıca ‘Bu topraklarda yaşayanlar birbirlerini düşman olarak gören kardeşler. Bu topraklar, özgürlük, adalet, sevgi, uzlaşma, barış ve güvenlikle nefes aldığı zaman ‘kutsal’ diye anılmayı hak edecek’ diye konuştu.

Noel tatili nedeniyle bölgeye 1 milyon 600 bin turist gelmesi bekleniyor. Ancak bu turistlerin sadece 15 bininin Beytüllahim’de kalacağı, diğerlerininse İsrail’deki otellerde kalıp Beytüllahim’e günübirlik seyahatlerde bulunacağı düşünülüyor. (BBC)

Filistin Turizm Bakanı Hulud Duaybess, ‘Turizmden gelen paranın sadece yüzde 5’i Filistin tarafında kalacak’ diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here