‘Parkı ziyaret nasıl bir suç?’

Taksim Dayanışması’nı oluşturan emek meslek örgütlerinin temsilcileri Beyoğlu’nda basın açıklaması yaptı. Temsilciler dün yaşanan polis müdahalesini ve Gezi Parkı’na girmek isteyen 32 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Taksim Dayanışması’nı oluşturan emek meslek örgütlerinin temsilcileri, dün saat 22.00’da Beyoğlu’nda bulunan Makine Mühendisleri Odası’nda basın açıklaması yaptı. Polisin eylemcilere müdahalesine tepki gösteren Türk Tabipler Birliği Temsilcisi Hüseyin Demirdizen, “Bir akıl tutulması yaşıyoruz. Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun saat 15.00’da açıp, 17.00’da kapattığını söylediği açarken de ‘Bu güzel parka İstanbulluları bekliyorum ‘ diyerek taahhüt ettiği kişileri polis şiddetiyle parkı ve meydanı işgal eden yüzlerce polisle gözaltına alıyor. Birkaç açıdan Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. Dünyanın açık kalma süresi en kısa süren parkı olarak rekorlar kitabına girecek bir durumla karşı karşıyayız. En azından bir kez daha herhangi bir sınıfa sokulabilecek mi bilmiyoruz. Parkı ziyarete gitmenin herhangi bir parkta forum yapmanın nasıl bir suç oluşturabileceğini henüz anlayabilmiş değiliz.

Tanımlayamadığımız suçtan dolayı şuan da aralarında Tabip Odası Genel Sekreteri, Şehir Planlamaları Odası yöneticisi, TMMOB Büyükşehir İkinci Başkanı ve Taksim Dayanışması Sözcüsü Sayın Mücella Yapıcı’nın da aralarında bulunduğu, 32 Taksim Dayanışması bileşeni gözaltına alındı. Hazırlanacak olan fezlekeyi bekliyoruz. Nasıl bir suç işlediler ki, bu parka girişleri bir suç olarak tanımlandı. Arkadaşlarımız zorla kimi arkadaşlarımız yerde sürüklenerek gözaltına alındı. Biraz önce bilgilerini aldık. Eyüp Devlet Hastanesi’ndeki muayeneleri bitti. Vatan Emniyete götürülüyorlar. Biz de onları yol arkadaşları olarak orada yalnız bırakmayacağız” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × four =