PKK, CHP’li Aygün’ü kaçırdı

Aygün’ün, 8 Ağustos’tan bu yana CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vekillere talimatı üzerine seçim bölgesinde bulunduğu ve bugün de kent merkesine 60 km uzaklıkta Ovacık köyüne gitiği kaydedildi.

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, vekili olduğu Tunceli’de kaçırıldı. Aygün’ün PKK’lılarca kaçırıldığı açıklaması, Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen’den geldi.

Aygün’ün 8 Ağustos’tan bu yana bulunduğu Tunceli’de, bugün Ovacık köyüne gittiği ve kent merkezine dönüş yolunda aracının önü kesilerek kaçırıldığı kaydedildi.

Alınan bilgiye göre, Aygün ile birlikte, danışmanı ve Akşam gazetesi Tunceli Muhabiri Kadir Merkit’i taşıyan otomobilin yolu, saat 19.00 sularında Ovacık karayolunun 35 kilometresinde kesildi.

2 kişi oldukları belirtilen PKK militanları, muhabir ve danışmanı serbest bırakırken Hüseyin Aygün’ü alarak ormanlık alana girdi. Kaçırılma olayı da, serbest bırakılan muhabir ile danışmanın Tunceli kent merkezine dönmeleriyle öğrenildi.

İki kişinin ifadesi alınırken, bölgede operasyon başlatıldı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den de, ”Tunceli polisimiz ve jandarmamızca bölgede her türlü arama faaliyetleri başlatıldı” açıklaması geldi.

CHP’DEN AÇIKLAMA: İLK KEZ OLUYOR
Aygün’ün kaçırılma haberinin ardından CHP Genel Merkezi hareketlendi.

Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte genel başkan yardımcıları Adnan Keskin, Nihat Matkap ve Gürsel Tekin genel merkeze gittiler.

Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarıyla yaptığı toplantı sonrası parti sözcüsü Haluk Koç konuştu:
Milletvekilimizin yolu PKK’lılarca yolu kesiliyor ve direnmesine rağmen alıkonuluyor. Biz Aygün’ün danışmanıyla görüştük ve kendisinin direndiğini ve bunun üzerine tehditle götürüldüğünü öğrendik.

Vali ile bizim aramamız sonucu konuştuk ve ‘takip devam ediyor’ dediler.

İlginç olan, hükümet tarafından genel başkana ya da kurumsal yapıya bigilendirmek amacıyla herhangi bir dönüş olmamasıdır.

ilk kez bir milletvekil terör örgütü tarafından alıkonuluyor ve bu terörün ulaştığı boyutu gösteriyor.

Herkes iyi bilsin ki, CHP Türkiye’nin birliği, bütünlüğü, dirliği ve kardeşliği için üzerine düşen görevi sonuna kadar yapacaktır. Ayrıca 5 CHP milletvekili konuyla ilgili olarak Tunceli’ye hareket etti.

BAŞBAKAN’IN İLK TEPKİSİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Olay PKK’nın nasıl bir örgüt olduğunu gösteriyor” dedi… Erdoğan, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasıyla ilgili olarak, ”Konuyla ilgili olarak şu an İçişleri Bakanlığımız takip ediyor, takipte. Malum 3 kişi olduğu söyleniyor. 3 kişinin ikisi bırakılmış ama Hüseyin Bey şu anda kaçırılmış vaziyette. Tabii kimler kaçırmıştır, nasıl oldu bu konuda ancak tahminler var” dedi.

EŞİ NTV’YE KONUŞTU
NTV’nin telefonla ulaştığı Aygün’ün eşi Emine Aygün, üzgün olduğunu söyledi. Tunceli’de olduğunu söyleyen Emine Aygün, olayla ilgili gelişmeleri validen öğrendiklerini kaydetti.

VALİ: ÖRGÜT KARARIYLA
Bu arada NTV’nin görüştüğü Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, aracı özellikle durdurulan Aygün’ün örgüt kararıyla alıkonulduğunu ve bunun dışında herhangi bir bilgi edinilemediğini söyledi.

DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALARI VARDI
Bu dönem Meclis’e giren Hüseyin Aygün, insan haklarına yönelik çalışmalarıyla tanınıyor.

Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olan ve vekillik öncesi 14 yıl Tunceli’de ceza avukatılığıyla birlikte baro başkanlığı yapan Aygün’ün 3 de kitabı bulunuyor.

Aygün, son dönemde dikkat çeken açıklamalarıyla sık sık gündeme gelmişti: ‘Dersim katliamı bir soykırımdır’, ‘Uludere bir katliamdır ve bu AKP’nin 33 kurşunudur’, ‘Alevilik bir dindir’…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here