Putin: Ukrayna iç savaşın eşiğinde

Putin Ukrayna’da yaşanan krizle ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel’le telefonda görüştü.

Ukrayna Salı günü ülkenin doğusunda bir terörle mücadele operasyonu başlattığını duyurmuştu.

Kremlin’nden yapılan açıklamada, Putin’in Merkel’e bu adımın ülkeyi içi savaşın eşiğine getirdiğini belirttiği aktarıldı.

Dörtlü görüşmelere vurguAçıklamada iki liderin de Perşembe günü Rusya, AB, ABD ve Ukrayna’dan diplomatlar arasında yapılması planlanan görüşmelerinin önemine vurgu yaptığı da belirtildi.

Toplantı, Cenevre’de yapılacak.

Kremlin’in açıklamasında Ukrayna’nın ülkenin doğusunda başlattığı askeri operasyondan ‘barışçıl protesto eylemlerine karşı güç kullanan anayasa karşıtı bir yol’ olarak bahsedildi…

Son günlerde ülkede tansiyon Rusya yanlısı isyancıların Ukrayna’nın doğusundaki yaklaşık on kentte ve kasabada bazı binaları ele geçirmesiyle başlamıştı.

Dün Ukrayna’nın Geçici Devlet Başkanı Oleksander Turçinov, ülkenin doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılara verdiği sürenin dolmasının ardından “terörle mücadele operasyonu” başlatıldığını açıklamıştı.

‘Terörle mücadele operasyonu’ sürüyorOperasyon, Donetsk bölgesinin kuzeyinde yapılıyor. Interfaks’ın duyurduğuna göre, Ukrayna güvenlik güçleri Kramatorsk’taki havaalanında kontrolü sağladı.

ABD Başkanı Barack Obama, telefonla görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den, Ukrayna’nın doğu bölgesindeki Rusya yanlılarını geri adım atmaya ikna etmesini istemişti.

Putin ise krizde taraf oldukları iddiasını reddediyor.

Ukrayna’nın geçici lideri Turçinov, parlamentoya yaptığı açıklamada operasyonunun kademe kademe ve sorumlu bir tutumla devam ettirildiğini belirterek, “Operasyonun amacı, Ukrayna vatandaşlarını korumak, terörü ve ülkemizi bölme girişimlerini durdurmak” dedi.

Ülkenin doğusundaki yaklaşık 10 kentte kamu binaları Rus yanlısı silahlı grupların işgali altında. Donetsk kentindeki kamu binalarındaki işgal bir haftadan bu yana sürüyor.

Geçici devlet başkanı Oleksander Turçinov, ayrılıkçı gruplara, işgal ettikleri resmi binaları boşaltmaları için Pazartesi sabahına kadar süre vermiş, aksi halde Kiev hükümetinin güç kullanacağı uyarısında bulunmuştu.

Ukrayna’ya yardımAB dışişleri bakanları da Ukrayna krizini görüşmük için Pazartesi günü bir araya gelmişti.

Bakanlar toplantı sonrasında yaptıkları açıklamada, AB’nin yaptırım hedefindeki isim listesinin genişletilebileceğini ifade etti.

AB dışişleri bakanları ayrıca ‘mal varlıkları dondurulacak ve vize yasağı getirilecek kişiler’ listesini genişletme kararı aldıklarını duyurdu.

Bakanlar Ukrayna’ya yaklaşık 1 milyar euro ekonomik destek verilmesi kararını da onayladı.

Ayrıca AB ülkeleri, Ukrayna’nın AB’ye ihraç ettiği ürünler için uygulanan gümrük vergisinin de ‘geçici olarak düşürülmesi veya kaldırılması’ planına destek çıktı.

Washington’da bir araya gelen ABD Hazine Bakanı Jacob Lew ve Ukraynalı mevkidaşı Oleksander Şalapak’ın görüşmesi sonunda ABD, Ukrayna ile 1 milyar dolar kredi garantisi anlaşması imzaladı. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here