İran depremi Pakistan’ı vurdu

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, İran’da 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin büyüklüğünü önce 8.0 olarak vermişti.

İran’da 7.8 büyüklüğündeki deprem sonrası ölü ve yaralılarla ilgili çelişkili açıklamalar geliyor İran devlet televizyonu depremde en az 40 kişinin öldüğünü duyururken, yarı resmi haber ajansı ISNA, İranlı yetkililerin depremde can kaybı yaşanmadığını açıkladığını belirtti.

İsminin açıklanmaması kaydıyla uluslararası haber ajansı Reuters’a konuşan İranlı bir yetkili ise, depremde yüzlerce ölü olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Uzmanlar bu büyüklükte depremlerin dünya çapında yılda iki kez meydana geldiğini belirtiyor.

Pakistan sınırına yakın bölgedeki deprem Türkiye saatiyle 13.44’te meydana geldi.

HAŞ’A 90 KİLOMETRE UZAKLIKTA

İran ise, depremin büyüklüğünü 7.5 olarak duyurdu. Depremin meydana geldiği bölgenin Sistan ve Belucistan olduğu belirtildi.

Depremin merkez üssü Haş kentinden 90 kilometre uzaklıkta. Haş kentinin 56 bin nüfusu bulunuyor. Fars haber ajansı, depremin merkezine yakın olan Seravan kentinde de ciddi bir hasar bulunmadığını duyurdu.

İran Sismoloji Merkezi, depremin derinliğini 18 kilometre olarak verdi.

1500 KM’DE HİSSEDİLDİ

İran’daki deprem tüm Körfez bölgesinde, Pakistan ve Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de de hissedildi. Yeni Delhi deprem merkezinden 1500 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

PAKİSTAN’DA 21 ÖLÜ, BİN EV HASARLI

Sınırın diğer tarafı Pakistan’da ise deprem nedeniyle en az 34 kişi hayatını kaybettiği belirtildi. Uluslararası haber ajansı Reuters da, Pakistan’ın Muşkil kasabasında bin evin hasar gördüğünü belirtti.

İKİ ARTÇI SARSINTI

Depremin ardından 4,4 ve 4,8 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı kaydedildi. İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya açıklama yapan Seravan Valisi Muhammed Şerif Haliki, artçı sarsıntıların hasara neden olup olmadığının henüz bilinmediğini belirtti.

35 YILIN EN BÜYÜK DEPREMİ

İran 35 yıldır bu büyüklükte bir deprem yaşamamıştı. 16 Eylül 1978’de Tabas’ta meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde 15 bin kişi hayatını kaybetmişti.

İran’ın Buşehr eyaletinde 9 Nisan’da 6.1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Depremde 40’a yakın kişi yaşamını yitirmişti.

BAM’DA 30 BİN KİŞİ ÖLDÜ

1990 yılında olan 7.4 büyüklüğündeki depremde, yaklaşık 40 bin kişi yaşamını yitirdi. Bu depremden 7 yıl sonra Kaen’de olan 7.3’lük sarsıntıda ise bin 500’den fazla kişi öldü.

2003 yılında Bam kentinde meydana gelen 6.6’lık depremde ise 30 bin kişi can verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × four =