İran’dan İngiltere’ye ‘gizli teklif’

BBC’nin hazırladığı bir belgesel için konuşan İngiltere’nin Birleşmiş Milletler elçisi Sir John Sawers, İran’ın teklifinin Irak’ta yol kenarına yerleştirilen bombalar nedeniyle çok sayıda Amerikalı ve İngiliz askerin can verdiği bir döneme rastladığını söylüyor.

Bu dönemde İran, Amerikalı ve İngiliz askerleri hedef alan saldırıları desteklediği ve Iraklı militanlara silah sağladığı suçlamalarını reddediyordu.

Sir John Sawers, İran hükümetinin özel görüşmelerde sadece saldırılarda parmağı olduğunu itiraf etmekle kalmadığını, nükleer programına yönelik itirazlar kalkarsa Irak’taki saldırıları durdurmayı önerdiğini iddia ediyor.

İngiliz yetkili, kapalı kapılar ardında gerçekleşen bu pazarlık teklifini İngiltere hükümetinin reddettiğini belirtiyor.

Sir John Sawers, İran’ın teklifinin Londra’da bir otelde gayriresmi temaslar sırasında dile getirildiğini iddia etti:

”Askerlerinizin öldürülmesini durdurur, Irak’ta siyasi sürecin işlemesine izin veririz. Siz de bizim nükleer programımızı engelsiz sürdürmemize izin verirsiniz.”

Sir John Sawers, bu teklifi reddetmelerinin ertesinde İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına kısa sürede yeniden başladığını aktarıyor.

İran’ın İngiliz ve Amerikalı yetkililerle kapalı kapılar ardındaki görüşmelerinin sadece bununla sınırlı kalmadığı anlaşılıyor.

İranlı ve Amerikalı yetkililerle yapılan mülakatlarda, 11 Eylül saldırılarının ardından Tahran yönetiminin Afganistan’da Taleban yönetiminin devrilmesine yardımcı olmak ve El Kaide’yi bölgeden silmek için Amerikalılara bombalanacak yerleri harfiyen gösteren istihbarat bilgileri sağladığı anlaşılıyor. (BBC)


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here