Reuters: Erdoğan ‘reform’ sözüne Türkleri ikna edemedi, yerlilerin döviz alımı sürüyor

Reuters tarafından yapılan analizde, Erdoğan’ın reform açıklamalarının ardından yabancıların TL aldığı fakat yerlilerin döviz almaya devam ettiği belirtildi; Erdoğan’ın ‘Temkinli Türkler’i ikna edemediği ifade edildi.

Reuters tarafından yapılan analizde, Erdoğan’ın reform açıklamalarının ardından yabancıların TL aldığı fakat yerlilerin döviz almaya devam ettiği belirtildi; Erdoğan’ın ‘Temkinli Türkler’i ikna edemediği ifade edildi.

Türkiye’de ekonomi yönetimindeki değişikliklerle başlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “reform” açıklamalarıyla devam eden süreçte yabancıların döviz bozdurup TL varlıkları alırken, yerli vatandaşların döviz ve altın alımlarına devam etmesi Reuters tarafından gündeme getirildi.

“Temkinli Türkler henüz Erdoğan’ın ekonomik sözünü satın almıyor” başlıklı bir analize yer veren uluslararası haber ajansı Reuters, Erdoğan’ın ekonomide yeni dönem sözünün TL’de yabancı yatırımcı kaynaklı ralliyi (değer kazancı) tetiklediğini ancak yerlilerin henüz bu söze ikna olmadığını ve TL’deki değer kazancının yerlilerin döviz alımlarını sürdürmeleri nedeniyle durduğunu vurguladı.

Haberde görüşlerine yer verilen uzmanlar, Erdoğan’ın en büyük zorluğu “reform” söylemlerinin eyleme dönüşeceğine yerlileri ikna etmekte yaşayacağını belirtti.

“TL’NİN DEĞER KAYBI SÜRÜYOR”
Yerlilerin temkinli hareket etmesinin ayrıca, pandeminin daha kötüye gitmesi ve hükümet içindeki sürtüşmelerin daha kötüye gidebileceğine dair riskleri yansıttığı söylenen ve erken seçim ihtimaline de işaret edilen haberde, Türkiye’de dört yıldır enflasyon ve işsizliğin çoğunlukla çift haneli oranlarda olduğu, son iki yılda TL’nin dolar karşısında değerinin yüzde 50’sini kaybettiği hatırlatıldı.

Mevduat faizi oranlarını yetersiz gören yerlilerin son iki haftada 4 milyar dolarlık döviz ve altın aldığı aktarılan haberde, analistlerin mevduat faizi artışı gerekliliğine işaret ettiği vurgulandı.

ERDOĞAN’DAN ‘REFORM’ AÇILIMI
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, peş peşe ‘yeni dönem’ vurgusu yaparak hem hukuk hem de ekonomi alanında ‘seferberlik’ başlatıldığını ilan etmişti.

‘Yeni dönem, yeni reform ve yepyeni seferberlik’ kavramlarını kullanarak mesajlar veren Erdoğan, ekonomi yönetimini yeniden oluşturduklarını açıklamıştı.

Erdoğan, şunları kaydetmişti: “Ekonomi, hukuk ve demokraside yepyeni bir seferberlik başlatıyoruz. Ekonomi yönetimini yeniden oluşturduk. Hem mevcut sıkıntıları çözecek adımları hem bizi hedeflerimize ulaştıracak hamleleri süratle hayata geçirme azmindeyiz.

Aynı şekilde geçtiğimiz yıl başlattığımız hukuk reformlarını, ekonomik güven iklimini de tahkim edecek şekilde hızlandırarak sürdürüyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.