Rice’tan Abbas’a destek telefonu

Abbas’ın danışmanı Nebil Ebu Rudeyna, yaptığı açıklamada, Rice’ın Abbas’ı arayarak, Filistin demokrasisini övdüğünü, ABD’nin Abbas’a ve politikalarına yönelik desteğinin devam edeceğini bildirdiğini kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Türkiye’ye ziyareti sırasında BBC televizyonuna verdiği demeçte, Hamas’a şiddeti bırakması çağrısında bulundu.

Straw, Filistin seçimlerinde zafer elde ettiği bildirilen Hamas’ın, uluslararası kamuoyuyla çalışmak istiyorsa, şiddeti reddederek İsrail’in mevcudiyet hakkını tanıması gerektiğini vurguladı.

HAMAS BAYRAM EDİYOR

Öte yandan Filistin seçiminden zaferle çıkan Hamas’ın yandaşları, zaferi havaya ateş açarak ve helva dağıtarak kutladılar.

Hamas’ın kalesi Gazze Şeridi’nde, binlerce Hamas yandaşı sokaklara dökülürken, yeşil bayraklar taşıyan eylemciler “Tebrikler, İslam’ın zaferi” şeklinde slogan attılar. Bir Hamas yandaşı, Hamas’ın askeri liderine atfen “Muhammed Deif savunma bakanımız” olmalı diye bağırdı.

Başka bir eylemci, “Bizim yönetimi almamızın zamanı artık geldi. Halkını savunmak için kanını dökenler, halka hizmet için elinden gelenin en iyisini yapacak” dedi. Kalendiye mülteci kampının sakinlerinden biri de “Yönetim halkın ihtiyaçlarını karşılamadı. Dolayısıyla gitmeli” derken, Beytüllahim’de bir işadamı, Filistin yönetiminin yolsuzluğa bulaştığını belirterek, “Şimdi de Hamas’ı deneyelim” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − 7 =