Ruhani: Bölgede yeni gerginlikler istemiyoruz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin bölgede yeni gerginlikler istemediğini söyledi. İran Dışişleri de İsrail’in Suriye’de gerçekleştirdiği saldırıları kınadı.

İran Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Ruhani, İsrail’in Suriye’deki saldırılarından bahsetmeden “Bölgede hiçbir şekilde yeni gerginlikler istemiyoruz.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan ülkesini çekmesini uluslararası hukuka aykırı olarak niteleyen Ruhani, Merkel’e bunun uluslararası arenada istenmeyen sonuçları ve zararlarının olacağı uyarısında bulundu.

Ruhani, Avrupa ülkelerinden, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından İran’ın anlaşmadaki çıkarlarının nasıl garanti altına alınacağını en kısa zamanda kesin ve net bir şekilde açıklamalarını istedi.

“İSRAİL’İN SALDIRILARINA KINAMA”

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamasında, “Siyonist rejimin Suriye topraklarına yönelik temelsiz bahanelere dayanan saldırıları, Suriye’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlali olup tüm uluslararası yasalara, yönetmeliklere ve standartlara aykırıdır. “ifadelerine yer verdi.

Kasımi açıklamasında, İsrail’in saldırıları karşısında uluslararası toplumun sessiz kalmasının İsrail’i saldırganlığa teşvik ettiğini kaydetti.

İsrail ordusu çarşamba akşamı geç saatlerde İran güçlerinin Suriye’den İsrail’e doğru yaklaşık 20 roket attığı iddiasıyla Suriye’de İran güçlerinin konuşlu olduğu 26 noktayı, füze ve topçu saldırısıyla vurduğunu duyurmuştu. İran ise Suriye’deki güçlerinin “İsrail’e roket saldırısı düzenlediği” iddialarını yalanlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here