Rusya’dan ABD’ye İran uyarısı

Lavrov, “Rossiskaya Gazeta”ya yaptığı açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in İran hakkında yaptığı “her olasılık masada” şeklindeki açıklamasını eleştirdi.

İran’a olası bir askeri senaryoya karşı olduklarının altını çizen Lavrov, ”ABD’nin Basra Körfezi’ndeki askeri yığınağını yakından gözlemliyoruz. Böylesine büyük askeri yığınaklar kazara bile olsa askeri çatışmalara neden olabilir” dedi.

Lavrov, İran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerin ABD ve İran’ın uzlaşmaz tavrı nedeniyle kilitlendiğini belirterek, “Prestij gibi yanlış yargılar yüzünden görüşmeler için bu fırsatları kaçırmak affedilemez bir şey” diye konuştu.

Washington’ı küresel sorunlara tek yanlı yaklaşımı yüzünden de eleştiren Lavrov, “Bize tek taraflı bir strateji getirip buna karşı dayanışma göstermemizi istemeleri… bu bir partnerin davranışı değil” dedi.

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD’nin politikasına yönelik sert eleştirilerinin birçok ülkenin görüşlerini yansıttığını, ancak çoğunun bunu dile getirmekten çekindiğini kaydetti.

Filistin-İsrail çatışması konusunda Orta Doğu Dörtlüsü’nün Hamas’tan İsrail’i tanıması yönündeki talebini desteklemeye devam edeceklerini belirten Lavrov, “Ancak batının da Hamas ile diyaloğa girmemesi, Filistinliler arasındaki kırılgan anlaşmayı bozabilir. Filistinlerin kaydettiği gerçek ilerlemeyi görmemek yanlış ve dar görüşlülüktür” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.