Sağlık Servisi’deki saldırılara karşı biz de yürüyelim

DAY-MER Ulusal Sağlık Sistemi NHS’deki kesintilere karşı 3 Şubat Cumartesi günü yapılacak protesto yürüyüşüne toplumun katılmasını istedi.

DAY MER’in açıklaması aynen şöyle:

İngiltere’de kamu alanlarında yapılan kesintiler en çok sağlık, eğitim ve konut alanlarını etkiledi. Emekçilerin, bu kesintileri günlük yaşamlarında daha derinden hissetmeye başladıkları iki senelik bir süreçten geçtik. Bu alanlardan biri sağlık hizmetleridir. NHS’de özelleştirme politikaları ve buna karşı mücadele, bu dönemde kritik bir noktaya geldi. Örneğin; Kasım 2017’deki bütçesinde de NHS’e ek olarak 4 milyar sterlin ihtiyaç olduğu belirtilmesine rağmen, hükümet sadece 2.8 milyar sterlin ek yardım yapılacağını açıkladı. Ancak Mental Health (Ruh Sağlığı) alanına ek gelir verilmedi. Mental Health Çare bütçesinde 4.5 milyon sterlin kesintiye gidildi ( Nisan 2017). Halbuki NHS England bu alanda Şubat 2016’da 1 milyar sterline ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

Yeterince bütçe ayrılmaması devam ederken, hükümet geçen sene Virgin Çare adlı özel şirketle 200 milyon sterlinlik kontrat imzaladı ve en karlı olduğu düşünülen servislerin bu şirkete verildiği belirtiliyor. Neoliberal politikaların sonucu var olan kamu alanlarının özelleştirilmesi ve yeterli bütçe ayrılmaması, günlük yaşantımızda etkisini su örneklerle göstermiştir:

-Aralık 2017 verilerine göre en az 21 hastane Black Alert’da. Bu durum,hastaların güvenliğini sağlama garantisi olmaması demek.

-2017 Noel haftasında 16900 kişi NHS ambulanslarında, acil serviste bekletildi. 4 saat ambulans beklerken veya hastane koridorlarında ölen hastalar var.

-55 bin ameliyat gecikti.

Tüm bunlar; NHS üzerinde hem çalışanların, hem hastanelerin bakımı, araç gereç ihtiyaçlarının karşılanması için yeterli bütçe ayrılmaması, bütçe kesintisi politikalarının bir sonucudur. Bu durum sağlık emekçileri açısından, hastane çalışanlarının fazla çalışma sonucu aşırı gergin olmalarını, hata yapmalarını, hasta güvenliğinin tehlikeye atılmasını ve çalışanların bu durumla başedememesi sonucunu doğurmaktadır.

Dünyanın 6.zengin ülkesi olan İngiltere’de sağlık hizmeti, dünyanın çok daha az gelişmiş ülkelerinin sağlık hizmetlerine dönüştürüldü. İktidardaki Muhafazakar Parti, ülkenin ekonomik koşullarından dolayı değil, kendisinin bilerek sağlık hizmetine uyguladığı bir tercih olduğu bilinmektedir. Sağlık Servisi’ni yok etmeyle karşı karşıya bıraktılar. Bir çok özel şirketle anlaşarak, sağlık hizmetlerini özelleştirmeye çalışıyor. Hükümet, bu konuda ek bütçe ayırmak bir tarafa, sağlık servisinde çalışan ve onu kullanan her kesimi kötü gidişat konusunda suçluyor. Hastalar, hemşireler, doktorlar, göçmenler, yaşlılar, Sağlık Bakanı Jeremy Hunt tarafından günah keçisi ilan edilen kesimlerden bazıları.

İnsanlar, boş vaadlerde bulunan ve halkın sağlığını tehlikeye atan politikacılardan artık bıktı. Başta, Ulusal Sağlık Servisi’ne gereken bütçenin ayrılmasının yanı sıra, var olan tüm özelleştirme planlarının sonlandırılması ve sağlık sisteminde özelleştirilmiş bölümlerin tekrardan kamulaştırılmasını istiyoruz. 70 yıl önce İngiltere’deki işçi ve emekçilerin büyük mücadeleler vererek kurdukları, yerli ve göçmen işçilerin emeği ile bugünlere gelen Ulusal Sağlık Servisi’ne sahip çıkıp bu krize son verelim.

Sağlık hepimiz için gereklidir.

DAY-MER olarak bizler de, Türk ve Kürt kökenli emekçileri olarak People’s Assembly ve sağlık alanında kampanya yürüten grupların örgütlediği “Ulusal Sağlık Servisi’ndeki Krize Son” adlı yürüyüşe birlikte katılmaya, her ulustan emekçi kardeşlerimizle birlikte mücadelemizi dosta düşmana göstermeye çağırıyoruz.

Yürüyüş bigileri

Tarih: 3 Şubat 2018, Cumartesi

Yürüyüş toplanma noktası: Assemble Gower Street, Central London, WC1, saat 12’de

Yürüyüş bitiş noktası: Başbakanlık Önü

DAY-MER buluşma: Londra Toplum Merkezi (DAY-MER-Tottenham), Saat 11:00’de

DAY-MER Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.