Savaş karşıtı karikatürler kazandı…

Birinciliği Polonyalı Pawel Kuczynski kazandı.Yarışmada ikinciliği alan İranlı sanatçı Mohammad Amin Aghaey, aynı zamanda başarı ödülünün de sahibi oldu. Ukraynalı sanatçı Yuriy Kosobukin ise üçüncülüğe layık görüldü.


Brad Holland (ABD) başkanlığında Steve Brodner (ABD), Leng Mu (Çin Halk Cumhuriyeti), Mostafa Ramezani (İran), Tignous (Fransa) ile Semih Balcıoğlu, Tan Oral, Selçuk Demirel, Latif Demirci ve Hüsamettin Koçan’dan (Türkiye) oluşan Seçici Kurul, dün Antalya’da toplandı.


Önseçiciler Kurulunun 3 bin 212 karikatür arasından seçtiği 37 ülkeden 141 sanatçının 159 eserini değerlendiren Seçici Kurul, Polonyalı sanatçı Pawel Kuczynski’yi birinci seçti.


Yarışmada ikinciliği alan İranlı sanatçı Mohammad Amin Aghaey, aynı zamanda başarı ödülünün de sahibi oldu. Ukraynalı sanatçı Yuriy Kosobukin ise üçüncülüğe layık görüldü.


Yarışmanın birincisine 8 bin, ikincisine 5 bin, üçüncüsüne de 3 bin 500 dolar ödül verilecek.


Seçiciler Kurulu’nün 500’er dolarlık başarı ödülüne layık gördüğü diğer sanatçılar ise Gatto Alessandro (İtalya), Valentin Georgiev (Bulgaristan), Ludo Goderis (Belçika), Mihai Ignat (Romanya), Lubica Konkova (Slovak Cumhuriyeti), Mahmood Nazari (İran), Julian Pena Pai (Romanya), Wei Tie Sheng (Çin Halk Cumhuriyeti), Dmytro Skazhenik (Ukrayna), Muhammet Şengöz (Türkiye) ve Şevket Yalaz (Türkiye) oldu.


Yarışmanın ilk sergisi, yarın Antalya’daki IC Hotels Airport’ta açılacak. Sergi, 28 Hazirana kadar gezilebilecek.


Yarışmada derece alan sanatçılara ödülleri 8 Kasımda İstanbul’da Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenecek törenle verilecek.


İLK ÜÇ ÖDÜL:
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.