Seçim rantı uğruna çılgın nehirle inatlaşma!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – 12 gün önce iş makinesini yutan ve peyzaj çalışmasına zarar veren Boğaçayı’ndaki projenin açılışa hazır olduğunu duyuran Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, “herhangi bir taşkın yaşanmaması, projenin ne kadar doğru olduğunu gösterdi” açıklaması şaşkınlık yarattı.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki Boğaçayı’nda Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan peyzaj ve çevre düzenlemesi 10 gün önce sel riskiyle karşı karşıya kaldı. 16 Aralık günü yağan yağmurla suları yükselen nehir yatağı yapılan peyzaj uygulamasını kısmen tahrip ederken bir iş makinesi de suya gömülmüştü. Ancak AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel imar rantı eleştirilerine neden olan projeden geri adım atmadı. Belediyeden yapılan duyuruda, projenin ilk etabının açılışa hazır olduğu belirtilerek, “Her türlü afet ve taşkın riskine karşı önlem alınan projeyle, Konyaaltı bölgesini tehdit eden ciddi taşkın ve sel riskinin de önüne geçildi. Geçtiğimiz haftalarda yağan yüzyılın rekor yağışında Boğaçayı’nda herhangi bir taşkın yaşanmaması, projenin ne kadar doğru olduğunu gösterdi” ifadelerine yer verilmesi dikkat çekti. 

Antalya’daki meslek odalarının ve bazı sivil toplum örgütlerinin tepkisini çeken ‘çılgın proje’, Konyaaltı ilçesinde bulunan ve yoğun yağışlarda büyük taşkınlara sebep olan Boğaçayı havzasında yeni imar ve rekreasyon alanları oluşturmayı amaçlıyor. Proje kapsamında ilan edilen muhasara bölgesinde yaklaşık 100 dekarlık alanın 70 dekarı yapılaşmaya açılacak. AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ‘çılgın proje’ olarak adlandırdığı girişime kentin önde gelen sivil toplum kuruluşları ile bazı meslek odaları ise karşı çıkıyor.

12 GÜN ÖNCE İŞ MAKİNESİNİ YUTTU, PEYZAJ UYGULAMASINI TAHRİP ETTİ

Sel ve taşkın riski başta olmak üzere kıyı erozyonu, tuzlanma ve proje alanının yakınında bulunan içme suyu kaynaklarının zarar göreceği endişelerine rağmen projenin ilk etabı olarak duyurulan alanda taşkın koruma ve peyaj çalışması ile çevre düzenlemesi yapıldı. 15-16 Aralık’ta yağan şiddetli sağanakta suları yükselen Boğaçayı, yapılan peyzaj uygulamasının bir kısmını tahrip ederken, bir iş mekinesi de sulara gömüldü.

KAMUOYU PROJEDEN VAZGEÇİLMESİNİ BEKLERKEN AÇILIŞI DUYURULDU

Antalya’da projeye tepki gösterenler bu girişimden vazgeçilmesi çağrılarını yinelerken Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in çalışmalar yerinde incelemesinin ardından yapılan açıklamada, projenin birinci etabı olarak anılan çevre düzenlemesinin açılışa hazır olduğu duyuruldu.

‘BATAKLIKTI, KARTPOSTALLIK GÖRÜNÜME KAVUŞTU’

“Bataklıktan muhteşem bir yaşam alanına dönüşen Boğaçayı, kartpostalları süsleyecek bir görünüme kavuştu” ifadelerine yer verilen Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında, şöyle denildi: “Belediye şirketi ANTEPE’nin yürüttüğü rekreasyon çalışması ile Boğaçayı bambaşka bir görünüme büründü. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de proje alanını inceleyerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Seyir terasları, yürüyüş ve bisiklet yolları, ışıl ışıl aydınlatması ve yeni görüntüsüyle Boğaçayı, Antalya’nın yeni yaşam alanına dönüştü. Rekreasyon çalışması ile Boğaçayı’nın denizle buluştuğu alanın doğusunda ve batısında toplam 1200 metre uzunluğunda çevre düzenlemesi gerçekleştirildi. Yürüyüş yollarının yanı sıra, Konyaaltı Sahil Projesi’ndeki bisiklet yolu ile bütünleşen 650 metrelik bisiklet yolu yapıldı. Boğaçay çevre düzenlemesi boyunca oluşturulan ahşap seyir terası, gölgelikler ve oturma alanları ile alana gelen vatandaşlarımızın keyifli vakit geçirmeleri sağlandı.

‘BOĞAÇAYI IŞIL IŞIL OLDU’

Çocuk oyun alanları, basket sahası, sokak antrenman parkuru, açık fitness alanı ve iki adet halka açık tuvalet düzenlendi. Sisli kuru havuz yapılırken, amatör balıkçılar için 4 balık tutma yeri oluşturuldu. Mevcut tüm ağaçların korunduğu projede yeni 2300 ağaç ve 300 bin çalı bitkisi dikildi. Proje alanının kuzey batısında yer alan ağaçlık bölümden geçen dere ve çevresi ıslah edilerek, adeta bir mesire alanına dönüştü. Işıl ışıl aydınlatması ile Boğaçayı, gecesi ayrı güzel, gündüzü ayrı güzel oldu. Antalya’ya yakışır hale getirilen Boğaçayı, kentin marka değerine değer katacak ve turizm cazibesini de artıracak bir çekim merkezi oldu.

‘REKOR YAĞIŞTA TAŞKIN YAŞANMADI’ AÇIKLAMASI ŞAŞIRTTI

Her türlü afet ve taşkın riskine karşı önlem alınan projeyle, Konyaaltı bölgesini tehdit eden ciddi taşkın ve sel riskinin de önüne geçildi. Geçtiğimiz haftalarda yağan yüzyılın rekor yağışında Boğaçayı’nda herhangi bir taşkın yaşanmaması, projenin ne kadar doğru olduğunu gösterdi.”

Önceki haberYapay peyzajlar insanlarda neden hipnoz etkisi yapıyor
Sonraki haberPentagon’dan, Suriye’den “kontrollü” çekilme açıklaması
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.