Seçimi kaybeden Timoşenko istifa etmeyecek

Başbakan Birinci Yardımcısı Aleksandr Turçinov, Timoşenko ve hükümetinin “gönüllü olarak istifa etmeyeceğini” söyledi.

Seçimi kazanan muhalefet lideri Viktor Yanukoviç, Timoşenko’nun istifa etmesi çağrısında bulunmuştu.

TİMOŞENKO YENİLGİYİ KABUL ETMİYOR

Timoşenko yenilgiyi kabullenmemiş ve destekçileri seçimde yolsuzluk yapıldığını iddia etmişti. Seçim gününden bu yana kamuoyunda görünmeyen Başbakan Timoşenko, bugün kabine toplantısını yönetti ve toplantıda tarım konusu ele alındı.

JİRİNOVSKİ’DEN YENİ İNCİLER

Rusya’daki aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti lideri Vladimir Jirinovski, 5 yıl sonra Ukrayna’nın doğu bölgelerinin Rusya ile birleşeceğini iddia etti.

Ukrayna’nın Podrobnosti haber sitesi, Jirinovski’nin bir mülakat sırasında açıkladığı görüşlerini yayımladı.

Habere göre, Viktor Yanukoviç’in Ukrayna’da Devlet Başkanlığı seçimini kazanmasının ardından Ukrayna-Rusya ilişkileriyle ilgili bir soruya cevaben Jirinovski, “Seçim sonucuna göre iki parçaya ayrılan Ukrayna’nın doğu bölgelerinin Rusya ile birleştirilmesi en güzel çözüm olacak” dedi.

Jirinovski, Ukrayna’daki seçimde ortaya çıkan sonucun iki farklı Ukrayna olduğunu gösterdiğini savundu.

Donbass bölgesinin Stalin, Kırım’ın da Kruşçev tarafından Ukrayna’ya verildiğini söyleyen Jirinovski, bu bölgelerin eski Rus toprakları ve halkının da Rus olduğunu söyledi.

Devlet Başkanı seçilen Yanukoviç’i, “Ukraynaca bilen Rus” olarak tanımlayan aşırı Rus milliyetçisi Jirinovski, Ukrayna’da ekonomik koşulların daha da bozulacağını ve bu ekonomik krizden çıkmak için Viktor Yanukoviç’e oy veren Ukrayna’nın doğu bölgelerinin 5 yıl sonra Rusya ile birleşeceğini savundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.