'Siyasal irade ve iyiniyet gerek'

Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Lokali'nde, sendika üyelerinin, delegelerinin ve işyeri temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdi. 


Talat, Kıbrıs sorununda yeni bir sürecin başlayacağına işaret ederek, ''Bu süre bizim beklentimize göre çok uzun olmamalı. Çünkü Kıbrıs sorununun bilinmedik bir yanı yok. Bütün unsurları, uzlaşmazlık ve yakınlık noktaları bugüne dek çok incelendi'' diye konuştu. 


Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ı basın yoluyla pazarlık yapmaması için defalarca uyardığını ve pazarlık yerinin müzakere masası olduğunu vurgulayan Talat, şunları söyledi: 


''Bunu belki yavaş yavaş onlara da anlatırız. Anlatamazsak, bu iş olumsuza gider ve sonuçta tıkanıklık olursa, o zaman günah bizden gider. Biz, sonsuza kadar hep en üstün esnekliği göstermek durumunda değiliz. Biz iyiniyetli olacağız, esneklik göstereceğiz ama aynısının karşıdan da gelmesini bekleyeceğiz. Onun için pazarlık masasına oturuncaya kadar pazarlık yapmıyoruz. O masaya oturduğumuzda, iyi bir pazarlık yapacağız. O yüzden şimdi 3 Eylül'ü bekliyoruz.'' 


Kıbrıs sorununu çözmek için istek, siyasal irade ve iyiniyet gerektiğine işaret ed Talat, ''Şeytan ayrıntıda gizli olsa da bizce mesele birkaç ay içinde çözülebilir'' dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here