Siyaset başka, çıkar bambaşka

Yazıda Suriye konusundaki gerginliğe rağmen Rusya’nın Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Gelecek yıl Rusya, Mersin’de Türkiye’nin ilk nükleer santralini inşa etmeye başlayacak. Türkiye, Rusya’nın Karadeniz üzerinden Avrupa’ya ikinci bir boru hattı inşa etmesini kabul etti. Rusya Türk müteahhitler için en büyük pazar. Türkiye Rus turistlerin baş tercihi. İki ülke şimdi karşılıklı ticaretin hacminin önümüzdeki yıllarda üçe katlanarak 100 milyar dolara çıkacağını söylüyor.

Siyasi cephede onlarca yıl devam eden soğuk savaş husumeti, yerini pragmatizme bıraktı. Türkiye Rusya’nın 2008’de Gürcistan’la girdiği savaşta belirgin bir şekilde tarafsız kaldı, Balkanlar’daki krizlerin çözümünde Moskova’yla işbirliği yaptı.

Rusya’da NATO’nun Türkiye’de konuşlandıracağı füze savunma sistemiyle ilgili rahatsızlığını aşmış görünüyor. Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anladığını söylüyor. Putin’in İstanbul’da söylediği, Türkiye ile Rusya’nın Suriye konusunda aynı hedefleri paylaştığı ancak bu hedefe nasıl varılacağı konusunda ayrıştığı yolundaki sözleri Türkiye tarafından Rusya’nın tavrını yavaş yavaş değiştirmeye başladığı gösteren bir işaret olarak sunuluyor.”

Yazıda CHP’nin ise iki tarafın da birbirini ikna edemediğinde ısrar ettiği belirtilerek şu değerlendirme yapıldı:

“Türkiye’nin Suriye politikasından tek hoşlanmayan sadece Ruslar değil. Erdoğan’ın dindar tabanı da şüpheler belirtiyor. Esad’ın askerleriyle isyancılar arasındaki savaşın ilçesini cehenneme çevirdiğini söyleyen Ceylanpınar belediye başkanı, birçok kişi gibi ‘Türkiye isyancıların yanında yer almasaydı, Suriye’deki savaştan uzak kalırdı’ diye düşünüyor. Ama Suriye’den Türkiye’ye akın eden binlerce mülteciden biri olan Cemile kucağındaki çocuğunu işaret ederek ‘Türkiye olmasaydı, hepimiz ölürdük’ diyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 4 =