Soma davası gözyaşlarıyla başladı

Soma ilçesinde Eynez Maden Ocağı’nda geçen yıl Mayıs ayında meydana gelen faciayla ilgili davanın ilk duruşması 11 ay sonra yapılıyor.

Duruşma, tadilatla duruşma salonuna dönüştürülen Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi’nde görülüyor.

Manisa’nın yanı sıra çevre il ve ilçelerden çok sayıda polisin görev aldığı duruşma salonu çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Barikatlarla çevrilen alana sadece avukatlar ve madenci yakınları alındı.

Madenci yakınları isim ve güvenlik kontrolünden geçirilerek salona alındı.

Madenci yakınlarından bir kız, ismi listede olmadığı için annesiyle salona alınamayacağı söylenince gözyaşlarını tutamadı. Bir anne de polislerle tartıştı. Barikatların dışındaki bölgede ise çeşitli sivil toplum kuruluşlarından temsilcileri toplanmaya başladı.

SANIKLAR VİDEO KONFERANSLA KATILACAK

Tutuksuz sanıkların salona gelerek katıldığı duruşmaya, İzmir Aliağa’daki cezaevinde tutuklu bulunan 8 sanık ise mahkeme heyetinin aldığı karar gereği getirilmedi. Tutuklu sanıklar duruşmalara Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile cezaevinden katılacak.

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun da duruşma salonundan izlediği davayı, ulusal ve uluslararası çok sayıda basın kuruluşu da takip ediyor.

ÇADIRA İZİN YOK

Öte yandan, gece duruşma salonunun yanında bulunan Atatürk Parkı’na, Akhisar Demokrasi Platformu tarafından dayanışma çadırı kurulmasına izin verilmedi.

KARANFİL BIRAKTILAR

Duruşmanın yapılacağı salona gelmek için Soma’daki Beşyol Meydanı’nda toplanan madenci aileleri, 5 otobüs ve sivil araçlardan oluşan bir konvoy oluşturarak Madenci Heykeli’ne hareket etti.

Heykele karanfil bırakan grup adına açıklama yapan Sosyal Haklar Derneği Yöneticisi Kamil Kartal, madenci katillerinden hesap sormak istediklerini söyledi.

Kartal, “Biz biliyoruz ki bu katilleri saklayanlar var. Bu duruşmaya getirmiyorlar. Katillerin gözlerine bakarak konuşmak istiyoruz. Duruşmaya katılacak madenci eşleri de orada bunları söyleyecek” dedi.

İSTENİLEN CEZALAR

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen faciayla ilgili Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne yeniden hazırlanıp gönderilen iddianamede, tutuklu 8 şüphelinin, “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan öncekine göre bir artarak 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Tutuksuz 37 şüphelinin ise “taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. Bunlardan 25’inin cezalarının, “bilinçli taksir” olduğu gerekçesiyle TCK’nın ilgili maddesi gereğince üçte birden yarısına kadar artırılması talebinde bulunuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here