İspanya’da herkesi dinlemişler

İspanyol basınında çıkan haberlerde, 10 Aralık 2012 ile 8 Ocak 2013 tarihleri arasında Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) İspanya’da milyonlarca telefon konuşmasını dinlediği iddiası yer aldı.

El Pais ve El Mundo gazeteleri, ABD’nin dinleme skandallarını basına sızdıran Edward Snowden’ın elindeki gizli belgelere ulaşan Amerikalı blog yazarı Gleen Greenwald’ın yayınladığı bilgileri bugün manşetlerine çıkardı.

Gazete haberlerinde, İspanyol hükümetinin bu zamana kadar yaptığı “İspanyol politikacıların da dinlendiğine ilişkin elimizde delil yok” açıklamasının artık geçerli olmadığı savunuldu. El Mundo, İspanya ceza yasasına göre telefon dinlemelerin suç teşkil ettiğine dikkat çekti.

Haberlerde, NSA’nın “İspanya – Son 30 Gün” başlıklı belgesinde söz konusu bir ay içinde İspanya’da 60 milyon 506 bin 610 telefon konuşmasının dinlendiği belirtiliyor.

NSA’nın ayrıca internetteki Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerle elektronik postaları da izlediği öne sürüldü.

ABD ELÇİSİ DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞIRILDI
Öte yandan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un talimatı doğrultusunda ABD’nin Madrid Büyükelçisi James Costos, Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Polonya’da resmi ziyarette olduğu için ABD Büyükelçisi ile İspanyol hükümetinin AB ile İlişkilerden Sorumlu Devlet Sekreteri İnigo Mendez de Vigo görüşecek.

SNOWDEN SIZDIRDI
Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın eski çalışanı Edward Snowden, birkaç ay önce basına gizli belgeler sızdırmıştı.

Snowden’ın ifşa ettiği belgelerde teşkilatın birçok ülkedeki siyasetçiyi ve Amerikan halkını dinlediği iddia edilmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de 10 yıl boyunca dinlenildiği öne sürülmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.