Sır ölümde şüphe bitmiyor

Geçen mayıs ayında kendi silahıyla intihar ettiği söylenen Olağüstü Hâl (OHAL) eski valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili bilirkişi raporuna göre, tabancada Kozakçıoğlu’nun el izine rastlanmadı. Sarıyer Reşitpaşa’daki villasında ölü bulunan eski valinin silahında barut izi de bulunmadı.

OHAL döneminin karakutusu olarak tanımlanan Kozakçıoğlu’nun ölümü üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, valinin eli ve silahı üzerindeki el svabı incelemeye alınmıştı. Bu konuyla ilgili, savcılıkça görevlendirilen ilgili bilirkişi, bir rapor hazırladı. Kozakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili “cinayet mi”, “intihar mı” sorusunu cevaplaması için beklenen kilit rapor önceki gün soruşturma savcısına ulaştı.

Raporda, silahın dış yüzeyinin iz bırakmayan bir yapıda olduğu, barut izinin silahın üzerine bulaşmadığı, bu nedenle silah üzerinde herhangi bir el izi bulunamadığı belirtildi. Bu nedenle raporda, silah üzerinde Kozakçıoğlu’nun el svabının çıkmadığı belirtildi.

Takipsizlikle sonuçlanabilir

Raporda ayrıca, Kozakçıoğlu’nun vücudunda bulunan kurşunun, yanındaki silaha olduğu da belirtildi. Soruşturmanın başladığı günden bu yana tamamlanması beklenen ekspertiz raporuyla birlikte, soruşturma kapsamında beklenen iki önemli rapordan biri savcılığa ulaşmış oldu. Bu aşamadan sonra savcılık Adli Tıp’ın ölümün, intihar mı yoksa cinayet mi olduğuna ilişkin raporunu bekleyecek.

Adli Tıp, ön otopsi raporunda Kozakçıoğlu’nun ölüm nedeninin kalbe isabet eden kurşunun yol açtığı yırtık olduğu belirtmişti. Savcılığın, ölümün intihar olduğuna kanaat getirmesi hâlinde dosya takipsizlikle sonuçlanacak ve kapatılacak.

Hayri Kozakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili polisin olay yerine gitmesinin ardından emniyet ekipleri, cesedin yakınında Hayri Kozakçıoğlu’nun ruhsatlı tabancasını bulmuştu. İlk belirlemelere göre, Kozakçıoğlu’nun sol göğsüne yakın mesafeden ateş edildiği tesbit edilmişti. Olay sonrası, Kozakçıoğlu’nun eşi Sabire Kozakçıoğlu, cesedin bulunduğu kapının kapalı olduğunu belirterek, evde herhangi bir silah sesi duymadığını belirtmişti. (AYSUN YAZICI – Taraf)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × one =